Kaydedilmeyen Excel Dosyasını Geri Getirme

Kaydedilmeyen Excel Dosyasını Geri Getirme

Kaydedilmeyen Excel Dosyasını Geri Getirme. Excel uygulamasının çökmesi veya ani bilgisayar kapanması gibi kontrol dışında gelişen bazı durumlarda belgelerinizi kaydedemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda otomatik kurtarma özelliği aktif ise kaydedilmeyen belgelerinizi Excel uygulamasını tekrardan açtığınızda kurtarabilirsiniz. Fakat bazen otomatik kurtarma ve otomatik kaydetme özellikleri etkin olmayabilir. Bu gibi durumlarda Excel belgelerinizi kurtarmanın birkaç yolu bulunmaktadır.

Kaydedilmemiş çalışmalarınızı Excel uygulamasından kurtarmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarda kaydedilmemiş Excel belgeleri klasörünü kontrol edebilirsiniz. Bunları denemenize rağmen Excel belgelerinizi kurtaramazsanız veri kurtarma programları ile Excel belgelerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Bu makalemizde Excel 2016’da kaydedilmeyen Excel dosyasını kurtarma yöntemlerini anlatacağız.

1.Sistem veya Excel Uygulamasının Kilitlenmesinden Sonra Çalışma Sayfasını Kurtarma

Sisteminiz beklenmedik bir şekilde kilitlendiğinde veya Excel uygulamasında çalışma esnasında donma veya çökme olduğunda belgeniz kaydedilmeden kapanabilir. Bu gibi durumlarda bilgisayarınızda bir Excel belgesi açtığınızda otomatik kurtarma ile belgelerinizi kurtarabilirsiniz.

kaydedilmeyen-excel-dosyasini-geri-getirme
Resim 1

Kaydedilmeden kapanan çalışma sayfanız otomatik kurtar etkin ise Excel açılışında solda Belge kurtarma penceresi açılacaktır. Burada isterseniz belgenizi açabilirsiniz veya belgenizi farklı kaydet ile kaydedebilirsiniz.

Eğer belge kurtarma özelliği etkin değil ise;

kaydedilmeyen-excel-dosyasini-geri-getirme
Resim 2

Menü şeridinde Dosya sekmesini tıklayın. Ardından soldaki menüden Seçenekler seçeneğine tıklayın. Seçenekler penceresi açıldığında soldaki menüden Kaydet seçeneğine tıklayın. Belgeleri kaydetme altında Otomatik kurtarma bilgileri kutucuğunu işaretleyin. Artık Excel belgeleriniz ani kapanmalar sonucu kaydedilmediğinde Resim 1’deki gibi belge kurtarma penceresi açılacaktır.

2.Kaydedilmemiş Excel Belgelerini Kurtarma

Excel uygulamanızı çalıştırdığınızda otomatik kurtarma etkin değil ise manuel olarak kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için;

kaydedilmeyen-excel-dosyasini-geri-getirme
Resim 3

Excel uygulamasını açtıktan sonra Menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın.

kaydedilmeyen-excel-dosyasini-geri-getirme
Resim 4

Dosya menüsü açıldığında solda seçeneğine tıklayın. Ardından “Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar” seçeneğine tıklayın.

kaydedilmeyen-excel-dosyasini-geri-getirme
Resim 5

Aç penceresi açıldığında kaydedilmemiş Excel belgelerinizin listesini bulabilirsiniz. Ayrıca belgeniz Resim 5’deki gibi otomatik kurtarma listesinde görünmüyorsa;

kaydedilmeyen-excel-dosyasini-geri-getirme
Resim 6

Dosya’yı , ardından soldaki menüden Seçenekleri tıklayın.

Resim 7

Excel seçenekleri penceresi açıldığında soldaki menüden Kaydet’e tıklayın. Belgeleri kaydetme altında bulunan Otomatik kurtarma dosyası konumu satırındaki adresi kopyalayın. Ardından;

Resim 8

Ardından dosya gezgininde adres satırına kopyaladığınız dosya konumunu yapıştırın. Kurtarma dosyaları klasörü açıldığında en son değişiklik tarihi ve saati ile kaydetmeden kapattığınız dosyayı bulup kopyalayın.

Resim 9

Dosyayı kopyaladıktan sonra tekrardan Excel’e dönün ve Dosya menüsünden Aç’ı tıklayın. Ardından Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar seçeneğine tıklayın.

Resim 10

Aç penceresi açıldığında kopyaladığınız dosyayı yapıştırın ve ardından düğmesine tıklayın. Ayrıca kaydedilmemiş bir Excel belgesini kurtarmak için;

Resim 11

Menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın. Açılan sayfada soldaki menüden Bilgi seçeneğine tıklayın. Bilgi menüsü açıldığında Belgeyi Yönet düğmesine tıklayın. Açılan menüden “Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar” seçeneğine tıklayın.

Resim 12

penceresi açıldığında kurtarmak istediğiniz Excel çalışma belgenizi seçip kurtarabilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*