Microsoft Word Dosyalarını Birleştirme

Microsoft Word Dosyalarını Birleştirme

Microsoft Word dosyalarını birleştirme , birçok kullanıcı Word dosyalarını kopyalayıp diğer dosyaya yapıştırıp belgelerini birleştirmektedir. Kopyala yapıştır en çok bilinen yöntem olsa bile ondan çok daha kolay bir yöntem bulunmaktadır. Buda belgelerini kopyala yapıştır yerine nesne olarak ekleme yöntemidir.

Kopyala yapıştır ile birden fazla Word dosyasını birleştirmek istediğiniz de hepsini tek tek açıp kopyalamanız ve daha sonrada diğer belgeye yapıştırmanız gerekmektedir. Ayrıca dosya boyutları büyüdükçe bilgisayarınızın RAM kapasitesine bağlı olarak yavaşlamalar yaşayabilirsiniz. Buda kullanıcıların zaman kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Nesne ekleme yönteminde ise tüm belgelerinizi tek sefer seçip birleştirebilirsiniz. Ayrıca aynı anda metin içeren .txt ve .pdf gibi dosyalarınızı da ekleyebilirsiniz.

Belgelerinizi nesne ekleme yöntemi ile birleştirmeden önce aşağıdaki uyarıları dikkate almanızda fayda vardır.

  • Birleştirme işleminde belgelerinizi nesne olarak eklemeden önce fare imlecinin eklemek istediğiniz satırda olduğuna dikkat edin. Çünkü Word içeriği fare imleciniz nerede ise dosyalarınızı oraya ekler.
  • Word birden fazla belgeyi tek seferde ekleyebilir, ancak bunları hangi sırayla eklediğinizi bilemez. Bundan dolayı belgelerinizi eklerken sırasını bilmenizde fayda vardır.
  • Birleştirme esnasında belgelerinizde biçimlendirme var ise onları korur ancak belgelerin kendileri başlamak için farklı biçimlere sahip olabilmektedirler. Belgelerinizde biçimlendirme var ise diğer belgelerdeki biçimlendirmeler ile uyumlu çalıştığını kontrol etmenizde fayda vardır.
  • Dosyalarınızı birleştirme işlemini yeni boş bir Word belgesinde yapmanız daha iyi olacaktır. Bu sayede Orijinal dosyanızın bozulma ihtimalini önlemiş olursunuz.

Word Belgelerini Birleştirme

Adım 1

microsoft-word-dosyalarini-birlestirme
Resim 1

Word programı açıldığında Menü şeridinde bulunan Ekle sekmesine tıklayın.

Adım 2

microsoft-word-dosyalarini-birlestirme
Resim 2

Metin bölümünde Nesne düğmesinin yanındaki aşağı bakan oka basın ve ardından açılan menüden Dosyadan Metin seçeneğine tıklayın.

Adım 3

Resim 3

Dosya ekle iletişim kutusu açıldığında eklemek istediğiniz bekleri seçip Ekle düğmesine tıklayın. Eğer dosyalarınızı yeni boş bir belgeye eklediyseniz içerikleriniz en baştan itibaren görünecektir. Eğer dosyalarınızı var olan bir belgeye ekliyorsanız, eklediğiniz dosyaların içerikleri mevcut tüm içeriğin altında görünecektir.

Nesne ekleme yöntemi ile istediğiniz kadar Word belgesini aynı anda birleştirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.

Ayrıca dosyalarınızı kendi istediğiniz sırada eklemek için CTRL tuşuna basıp belgeleri seçebilirsiniz.

Resim 4

Resim 4’te CTRL ile kendi istediğimiz ekleme sırasını seçtik. Dosya adı kısmında görüldüğü gibi ilk önce Belge3.docx onun ardından Belge1.docx ve Belge2.docx dosyasını eklemiş olacağız.

Dosyalarınızı birleştirdikten sonra eğer belgelerinizde biçimlendirmeler var ise doğru eklendiğini kontrol etmenizde fayda vardır.

Ayrıca nesne ekleme yönteminin bir kolaylığı daha bulunmaktadır. Diğer dosya türlerinde bulunan metin dosyalarını da ekleyebilirsiniz.

Resim 5

Resim 5’de gördüğünüz gibi Word dosyalarınızı eklerken .txt veya .pdf gibi dosya uzantılarını da ekleyebilirsiniz.

Word dosyalarını birleştirme videomuz Youtube kanalımıza eklendi. Video ister aşağıdan isterseniz de Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*