Excel’de Grafik Nasıl Oluşturulur

Excel’de Grafik Nasıl Oluşturulur

Excel’de grafik nasıl oluşturulur. Çalışma sayfanızdaki verileri etkili görseller ile hedef kitlenize daha etkili bir şekilde anlatmak için grafiklerden faydalanabilirsiniz.

Excel’de grafik veya çizelge oluşturmak kolaydır. Bunun en önemli biri ihtiyacınız olan verilerin Excel’de olmasıdır. İkinci en önemli unsurda grafik veya çizelge oluşturmak için hiçbir ek araca ihtiyacınız yoktur. Veya herhangi bir programa aktarmanıza da gerek yoktur. Excel içerisinde grafik veya çizelge oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özellikler bulunmaktadır.

Bu makale Microsoft Office 2016’da basit bir grafik veya çizelge nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi sunmaktadır. Ayrıca oluşturduğunuz grafik ve çizelgeleri verilerinize göre nasıl biçimlendirebileceğiniz hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Grafik Oluşturma

excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 1

Grafik veya çizelge oluşturmak istediğiniz Excel çalışma sayfanızı açın. Ardından Menü şeridinde Ekle sekmesine tıklayın. Burada Grafikler grubunda bulunan Önerilen Grafikler düğmesine tıklayın.

excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 2

Grafik Ekle penceresi açıldığında isterseniz Excel’in verilerinize göre otomatik önerdiği grafiklerden birini seçebilirsiniz. İsterseniz de Tüm Grafikler sekmesine tıklayıp istediğiniz bir grafik türünü seçebilirsiniz.

excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 3

Ayrıca Alt + F1 kısayol tuşu ile anında grafik ekleyebilirsiniz. Fakat standart grafik ekleyeceğinden verilerinize göre uygun bir grafik oluşmayabilir.

Grafik Stilini Değiştirme

excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 4

Çalışma sayfanıza eklemiş olduğunuz grafiği seçin. Ardından Menü şeridinde Tasarım sekmesine tıklayın. Grafik stilleri grubunda istediğiniz stili seçip grafiğinize uygulayabilirsiniz.

Grafiği Düzenleme
excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 5

Grafiğinizi seçtikten sonra Menü şeridinde Grafik düzenle grubundan Hızlı Düzenle düğmesine tıklayın. Açılan listeden grafiğinizin düzenini değiştirebilirsiniz.

Grafik Verilerini Düzenleme
excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 6

Düzenlemek istediğiniz grafiği seçtikten sonra, Menü şeridinde Tasarım sekmesini tıklayın. Ardından Veri grubunda Satır/Sütun Değiştir düğmesine tıklayın. Resim 6’daki gibi grafik verilerinizde satır ve sütun değişikliği olacaktır.

Ayrıca veri seç düğmesi ile aynı değişikliği yapabilirsiniz ve isterseniz grafik verilerine ekleme veya çıkarma yapabilirsiniz. Bunun için;

excelde-grafik-nasil-olusturulur
Resim 7

Grafiği seçtikten sonra Menü şeridinde Tasarım sekmesini tıklayın. Ardından Veri grubunda Veri seç düğmesine tıklayın. Veri kaynağını seç penceresi açıldığında satır/sütun değişikliği yapabilirsiniz. Ayrıca yeni veriler ekleyebilir veya mevcut verileri düzenleyebilirsiniz.

Excel’de Bir Grafikte İkincil Ekseni Ekleme veya Kaldırma

Resim 8

İkincil eksen eklemek istediğiniz grafiğinizi seçin. Ardından Menü şeridinden Tasarım sekmesini açın. Daha sonra Grafik Türünü Değiştir düğmesine tıklayın.

Resim 9

Grafik Türünü Değiştir penceresi açıldığında soldaki listeden Birleşik seçeneğine tıklayın. Ardından Kümelenmiş Sütun – İkincil Eksen Üzerinde Çizgi seçeneğini işaretleyin. Daha sonra Veri seriniz için grafik türü ve eksen seçin kutucuğunda İkincil Eksen’i seçin.

Resim 10

İkincil eksen ayarlarını yaptıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın.

İkincil ekseni grafiğinizden kaldırmak isterseniz, ekseni seçip sil yapabilirsiniz. Fakat bu işlem grafiğinizdeki verilerde bozulmalara neden olabilir. Grafik türünü değiştir seçeneğinden eski grafiğinizi veya yeni grafiğinizi seçip iptal etmeniz veri bozulmalarını engelleyecektir.

Excel’de Grafiğe Eğilim Çizgisi Ekleme
Resim 11

Eğilim çizgisi eklemek istediğiniz grafiğinizi seçin. Grafiğini sağ üstündeki + işaretini seçtiğinizde Grafik Öğeleri menüsü açılacaktır. Burada Eğilim çizgisi satırına geldiğinizde açılır menüden istediğiniz bir eğilim çizgisini seçebilirsiniz.

Resim 12

Resim 12’de iki dönem hareketli ortalama çizgisi eklenmiş örneği görebilirsiniz.

Ayrıca eklemiş olduğunuz eğilim çizgisini biçimlendirebilirsiniz. Bunun için;

Resim 13

Grafiğinizi seçtikten sonra Menü şeridinde Biçimlendir seçeneğine tıklayın. Geçerli seçim grubunda en üstteki menüden biçimlendireceğiniz alanı seçin. Örnekte eğilim çizgisini biçimlendirmek istediğimden listeden eğilim çizgisini seçiyorum.

Resim 14

Ardından Seçimi Biçimlendir seçeneğine tıklayın.

Resim 15

Biçimlendir penceresi açıldığında eğilim çizgisi ile ilgili istediğiniz biçimlendirmeleri yapabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde grafiğinizdeki diğer alanları da seçip biçimlendirebilirsiniz.

Excel’de Mini Grafik Ekleme

Tablolarınıza isterseniz minik grafikler ekleyebilirsiniz.

Resim 16

Tablonuzda boş hücreyi seçin ve ardından Menü şeridinde Ekle sekmesini tıklayın. Ekle menüsünde Mini Grafikler grubundan eklemek istediğini grafik türünü seçin.

Resim 17

Mini Grafik Oluştur penceresi açıldığında grafiğini oluşturmak istediğiniz verileri seçin ve ardından Tamam düğmesine veya Enter tuşuna basın.

Resim 18

Diğer hücrelere de uygulamak için;

Resim 19

Grafiğin ekli olduğu hücrenin sağ kenarına mouse imlecini getirdiğinizde + işaretini tutun ve ekleme istediğiniz son hücreye kadar aşağıya indirin.

Resim 20

Resim 20’deki isterseniz tablolarınızda minik grafikler oluşturabilirsiniz.

Excel’de grafik nasıl oluşturulur makalemizin başında da belirttiğim gibi Excel 2016’da basit bir şekilde grafiğin nasıl ekleneceği hakkında bilgiler sunduk. Bu konuda sorularınız veya tavsiyeleriniz olursa yorumlarda bizlere paylaşımda bulunabilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*