Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Gmail ile Outlook arasında kişileri alma ve verme nasıl yapılır? Daha önceki makalemizde Gmail hesabının Outlook‘a nasıl kurulduğunu anlatmıştık. Fakat Outlook‘a Gmail hesabınızda bulunan kişileri senkronize etmez. Bu durumda Gmail hesaplarınızı manuel olarak içeri aktarmanız gerekmektedir.

Gmail hesabınızda veya Outlook programınızda bulunan kişileri elle ekleyebilirsiniz. Ancak bu durum size oldukça zaman kaybetmenize neden olacaktır. Fakat hem Gmail‘in hemde Outlook‘un kişileri tek seferde dışarı ve içeri aktarma özelliği sayesinde dakikalar içerisinde kişilerinizi birleştirebilirsiniz.

Bu makalemizde Gmail kişilerinizi Outlook aktarmayı ve Outlook‘ta bulunan kişilerinizi Gmail‘e aktarmayı göstereceğiz.

Gmail Kişilerinizi Outlook için Dışarı Aktarma

Gmail Kişilerini Dışarı Aktarma

Adım 1:

İlk önce yapmanız gereken herhangi bir tarayıcıda Gmail hesabınızda oturum açmalısınız.

gmail-ile-outlook-arasinda-kisileri-alma-ve-verme

Gmail hesabınızda oturum açtıktan sonra en sağda hesap resminin yanında bulunan “Google uygulamaları” seçeneğine tıklayın. Ardından uygulama listesinden “Kişiler”‘ i seçin.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Kişiler sayfası açıldığında soldaki listeden Dışa aktar seçeneğin tıklayın.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Kişileri dışarı aktar sayfası açıldığında hangi uygulama için dışarı aktarmak istiyorsanız onun yanındaki seçim düğmesini işaretleyin. Biz kişi listemizi Outlook‘a aktarmak istediğimizden Outlook CSV uzantısını seçip “Dışarı aktar” düğmesine tıklıyoruz.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Dışarı aktar düğmesine tıkladığınızda çok kısa bir sürede bilgisayarınıza “contacts.csv” adında bir dosya indirilecektir. CSV uzantılı dosyalar Excel’de kolaylıkla düzenlenebildiğinden isterseniz dosyayı açıp kişilerinize ek bilgiler ekleyebilir veya çıkarmak istediğiniz alan varsa çıkartıp dosyayı istediğiniz gibi düzeneyebilirsiniz.

Gmail kişilerini dışarı aktarmak oldukça kolay ve kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Dışarı aktar işlemi bittiğine göre şimdi Outlook programından dosyaları içeri aktarmaya başlayalım.

Gmail Kişilerini Outlook’a İçeri Aktarma

Outlook programını açalım ve ardından “Dosya” ekle sekmesine tıklayalım.

Dosya sayfası açıldığında “Aç ve Dışarı Aktar” sekmesine ve ardından “İçeri/Dışarı Aktar” seçeneğine tıklayalım. Ardından İçeri ve Dışarı Aktarma Sihirbazı iletişim kutusu açılacaktır.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Burada “Gerçekleştirilecek eylemi seçin” altındaki “Başka bir program veya dosyadan içe aktar” ı seçelim ve ardından “İleri” düğmesini tıklayalım.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Dosya türünü seçmemiz gerekiyor. Bizim dosyamız CSV olduğundan “Virgülle Ayrılmış Değerler” seçeneği işaretlemeliyiz. Ardından “İleri” düğmesine tıklayalım.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Şimdi, içe aktarılması gereken dosyayı seçmemiz gerekiyor, bu nedenle “Gözat” düğmesine tıklayalım. Dosyamızı seçtikten sonra “Seçenekler” altında 3 adet seçenek bulunmaktadır. Burada ki seçenekler tamamen sizin inisiyatifinize kalmıştır.

Buradaki seçeneklerde, kopyaların içe aktarılmasını isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekecektir. Eğer kişileri hızlıca aktarayım diyorsanız “yinelenen öğeleri içe aktarma” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Fakat bu durumda listenizde aynı bilgilere sahip kişiler var ise bir kopyası oluşacağını unutmamalısınız. Diğer seçeneklerde ise kişileri birleştirebilirsiniz. Yada aynı kişi bilgileri var ise aktarmaya bilirsiniz.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Artık yapmamız gereken Outlook‘ta bulunan “Kişiler” klasörümüzü seçip “İleri” düğmesini tıklamak.

Gmail ile Outlook Arasında Kişileri Alma ve Verme

Burada “Son” düğmesine tıklayıp işlemi bitirebilirsiniz. Fakat “Özel Alanları Eşleştir” seçeneğini kullanmanızda fayda var. Bu seçenek Gmail kişi dosyanızda bulunan bazı alanlar ile Outlook kişileri alanları aynı alanlara denk gelmediği durumlarda sorun yaşamanızı engellemektedir.

Örnek olarak benim hazırladığım .csv dosyasında alan adları bozuk ve alanları eşleştir seçeneği ile gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra aktarım işlemin tamamlayacağım. Eşleşme işlemini yapabilmeniz için soldaki listeden yanlış alanı mouse ile basılı tutup sağda doğru alanın üzerine bırakmanız gerekmektedir.

Eşleşme işlemini yaptıktan sonra “Tamam” düğmesine ve ardından açılan ekranda “Son” düğmesine tıkladığınızda çok kısa bir süre içerisinde kişileriniz Outlook‘a eklenecektir.

Outlook Kişilerinizi Gmail için Dışarı Aktarma

Outlook programını açalım ve ardından;

“Dosya” sekmesine tıklayın.

Dosya sayfası açıldığında “Aç ve Dışarı Aktar” sekmesine ve ardından “İçeri/Dışarı Aktar” seçeneğine tıklayın.

“İçeri ve Dışarı Aktarma Sihirbazı” iletişim kutusu açıldığında “Dosyaya ver” seçeneğini işaretleyip “İleri” düğmesine tıklayın.

Açılan sayfada “Virgülle Ayrılış Değerler” seçeneğini işaretleyip “İleri” düğmesine tıklayın.

“Hedef klasörü seçin” sayfasında “Kişiler” seçeneğini işaretleyip “İleri” düğmesine tıklayın.

Dışarı aktarılacak dosya yolunu “Gözat” düğmesine tıklayıp belirledikten sonra “ileri” düğmesine tıklayın.

Son aşamada isterseniz “Son” düğmesine tıklayıp dosyayı dışarı aktarma işlemini yapabilirsiniz. Dosyanızı başka bir uygulamada içeri aktarım esnasında sorun yaşamamak için “Özel Alanları Eşleştir” seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederim.

Eşleşme işlemini yapabilmeniz için soldaki listeden yanlış alanı mouse ile basılı tutup sağda doğru alanın üzerine bırakmanız gerekmektedir.

Eşleşme işlemini yaptıktan sonra “Tamam” düğmesine ve ardından açılan ekranda “Son” düğmesine tıkladığınızda çok kısa bir süre içerisinde .csv uzantılı dosyanız oluşacaktır.

Outlook Kişilerini Gmail’de İçeri Aktarma

Outlook kişi dosyanızı Gmail‘de içeri aktarmak için herhangi bir tarayıcıda Gmail hesabınız ile oturum açın.

Gmail hesabınızda oturum açtıktan sonra en sağda hesap resminin yanında bulunan “Google uygulamaları” seçeneğine tıklayın. Ardından uygulama listesinden “Kişiler”‘ i seçin.

Kişiler sayfası açıldığında “İçe Aktar” seçeneğine tıklayın.

Kişileri içeri aktar sayfası açıldığında “Dosya seç” düğmesine tıklayıp .csv dosyanızı seçin. Ardından “İçe aktar” düğmesine tıklayın.

Aktarma işlemi bittiğinde resimdeki gibi “Tümü tamamlandı” uyarısı ekrana gelecektir.

Gmail‘den Outlook‘a veya tam tersi Outlook‘tan Gmail‘e kişileri aktarmak bu kadar kolay ve kısa zamanda gerçekleşmektedir.

Eğer aktarım esansından herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız destek için bizlere mesaj atabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapıp yardımcı olmaya çalışacağız.

İlgili makaleler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*