PowerPoint PPSX Dosyası PPTX’e Nasıl Çevrilir?

PowerPoint PPSX Dosyası PPTX’e Nasıl Çevrilir?

PowerPoint PPSX Dosyası PPTX’e Nasıl Çevrilir? Her iki dosya uzantısı da PowerPoint tarafından kullanılmaktadır. Fakat PPSX dosyaları PowerPoint gösteri dosyasıdır ve üzerinden değişiklik yapılamamaktadır. PPSX dosyasından değişiklik yapmamız gerektiğinde ise onu PowerPoint çalışma dosyası olan PPTX‘e çevirmemiz gerekir.

PPTX PowerPoint çalışma dosyasında sunum hazırlandıktan sonra sunum için PPSX PowerPoint gösteri dosyası oluşturmamız gerekmektedir. Ardından sunum yapmak için PPSX dosyamızı çalıştırırız. PPSX dosyası çalıştığından PowerPoint tam ekranda slaytları göstermeye başlar. Bundan dolayı PPSX dosyasında düzenleme yapmak mümkün olmadığında onu PowerPoint‘te düzenleme dosyası PPTX‘e çevirmeliyiz.

PPSX ve PPTX dosya uzantıları MS Office 2007 ve sonrasında kullanılmaktadır. MS Office 2007 öncesi dosya uzantılarının sonun X yoktur. Yani sunum dosyalarınızı PPS ve PPT uzantılı ise MS Office 2007 öncesi sürüm kullanmaktasınızdır. Fakat dosya uzantıları farklı olsa da aynı yöntemler ile dosyalarınızı PPS‘den PPT‘ye çevirebilirsiniz. Ayrıca MS Office 2007 sonrası sürümlerde PPS dosyasını açıp PPTX dosyasına çevirebilirsiniz.

PPSX Dosyasını PPTX’e Çevirme

Yöntem 1

PowerPoint PPSX Dosyası PPTX'e Nasıl Çevrilir?

PPSX dosyasını düzenlemek için PowerPoint programını çalıştırmanız yeterli olacaktır. PowerPoint açıldığında Menü şeridinde bulunan Dosya sekmesine tıklayın.

PowerPoint PPSX Dosyası PPTX'e Nasıl Çevrilir?

Dosya sayfası açıldığında sekmesine tıklayın ve ardından Gözat sekmesine tıklayın. iletişim kutusu açıldığında PPSX uzantılı dosyanızı seçip düğmesine tıklayın.

PowerPoint PPSX Dosyası PPTX'e Nasıl Çevrilir?

PPSX dosyası açıldığında tekrardan Menü şeridinde bulunan Dosya sekmesini tıklayın.

Dosya sayfası açıldığında soldaki menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın. Ardında Gözat düğmesine tıklayın. Farklı kaydet iletişim kutusu açıldığında Kayıt türü seçeneğine tıklayın. Açılan listeden PowerPoint Sunusu (*PPTX) dosya uzantısını seçip kaydet düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınızda sunu dosyalarınızı kaydettiğiniz klasörü açtığınızda PPTX uzantılı bir dosya oluştuğunu göre bilirsiniz.

PPSX dosyasını bu şekilde kolaylıkla PPTX dosyasına çevirebilirsiniz. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi dosya uzantınız daha önceki sürümlerde kullanılan PPS dosyası ise aynı şekilde PPT veya PPTX çevirebilirsiniz.

Yöntem 2

Bu yöntemde PPSX gösteri dosyasının uzantısını yeniden adlandırıp PPTX yazıp deneyebilirsiniz. Ancak bu işlemde dosyanın kesin olarak açılacağının garantisi yoktur. Bunun nedeni genelde kullanılmakta olan PowerPoint sürümünden fark edebilmektedir.

Fakat gene de bu yöntemi deneyip çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Bunun için;

PPSX uzantılı dosyanızı seçip Mouse ile sağ tuş yapın ve ardından açılan listenden Yeniden adlandır seçeneğini işaretleyin.

PPSX dosyası

Dosya uzantısını (dosya adında varsa) .ppsx’den .pptx’e değiştirin.

Yeniden adlandırılmış PPTX dosyası

PowerPoint’te normal şekilde açmak için dosyaya çift tıklayın.

Bu şekilde dosya uzantısını değiştirip çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*