Windows 10’da F Klavye Ekleme

Windows 10’da F Klavye Ekleme

Windows 10’da f klavye ekleme. F klavye Türkçe kullanım için özel olarak geliştirilmiş bir klavyedir. F klavye Türkçeye özel hazırlandığından Q klavyeye göre daha kolay ve hızlı yazma imkanı sunmaktadır. Ayrıca Türkçeye en uygun klavye olmasından ötürü F klavyenin kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması kararı alınmıştır. Ve 2017 yılı itibari ile tamamen f klavyeye geçilmiştir.

Bu makalemizde Windows 10’da F klavye ekleme, F klavyeden Q klavyeye, Q klavyeden F klavyeye geçme konularını anlatacağız.

Makalemizin video anlatımını sayfa sonunda veya Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.

F Klavye Nasıl Eklenir?

Windows 10’da F klavye eklemek için;

windows-10da-f-klavye-nasil-eklenir
Resim 1

Başlat menüsünden (dişli çark şeklinde olan) Ayarlar simgesine tıklayın. Ayrıca Ayarlar‘ı klavyenizden Windows pencere tuşu + I tuşuna basıp açabilirsiniz. Ayarlar sayfası açıldığında Zaman ve Dil seçeneğine tıklayın.

windows-10da-f-klavye-nasil-eklenir
Resim 2

Soldaki gezinme bölmesinde Dil seçeneğini tıklayın. Dil sayfası açıldığında Tercih edilen diller bölümündeki listede Türkçe işaretleyin ve ardından Seçenekler butonuna tıklayın.

Resim 3

Dil ve seçenekler sayfası açıldığında Klavyeler bölümü altında Klavye ekle butonuna tıklayın.

Resim 4

Açılır menüden Türkçe F klavye seçeneğini işaretleyin. Ardından Ayarlar sayfasını kapatın. Windows’a ikinci bir klavye dili eklediğinizde, ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğunda bir dil kontrol düğmesi görünecektir. 

Q dan F klavyeye Nasıl Geçilir?

Resim 5

Görev çubuğuna eklenen dil kontrol listesinden klavyeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede Q klavye etkin ise F klavyeye geçiş yapabilirsiniz. Görev çubuğundan aynı şekilde F klavye etkin ise Q klavyeye geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca klavyeler arası geçiş yapmak için kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. Kısayol tuşuna bir kez bastığınızda hemen diğer klavyeye geçiş yapar. Tekrar bastığınızda eski klavyeye veya başka bir klavye varsa ona geçiş yapar.

Q klavyenden F klavyeye geçiş için veya F klavyeden Q klavyeye geçiş için Ctrl + Shift tuşlarına aynı basmanız yeterli olacaktır.

Windows 10’da F klavye veya başka bir klavye ekleme işlemi yukarıda gördüğünüz gibi çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca klavyeler arası geçişte bir o kadar kolaydır. Eğer F klavyeyi veya Q klavyeyi kaldırmak isterseniz Resim 3’teki dil seçenekleri sayfasına gelin ve klavyeler listesinden kaldırmak istediğiniz klavyeyi işaretleyin. Klavyeyi işaretlediğinizde kaldır butonu açılacaktır. Kaldır butonuna tıklayıp kullanmak istemediğiniz klavyeyi bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

F klavye ekleme

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*