Windows’ta HEIC Dosya Uzantısını Açma ve Dönüştürme

Windows’ta HEIC Dosya Uzantısını Açma ve Dönüştürme

Windows’ta HEIC dosya uzantısını açma ve dönüştürme. HEIC dosya uzantısı HEIF görüntü biçiminde fotoğrafların uzantısıdır. HEIF görüntü biçimi Türkçe Yüksek Verimli Görüntü Biçimi anlamına gelmektedir. Bu görüntü biçimini Apple iPhone, iPad ve Google’ın Android P’sinde kullanılmaktadır.

HEIC dosya uzantılı resimleri Windows 10’a kuracağınız ufak bir uygulama ile kolayca görüntüleyebilir veya bunları JPEG resim formatına dönüştürebilirsiniz. Ayrıca birçok resim görüntüleme ve düzenleme programları da HEIC dosya uzantısını desteklemektedir. Bilgisayarınızda bu tarz bir program yüklü ise ufak bir güncelleme ile resimleri açabilirsiniz. Bunlardan farklı olarak bazı çevrim içi dönüştürme araçları ile de JPEG uzantısına dönüştürebilirsiniz.

HEIF Resim Uzantıları Uygulaması ile HEIC Uzantılı Dosyaları Açma

Öncelikle bilgisayarınızda Dosya Gezgini’nde bir HEIC dosyasını bulun ve çift tıklayın. Hangi uygulamada açmak istediğiniz sorulursa “Fotoğraflar”ı seçin. Eğer HEIC dosyası Fotoğraflar uygulamasında açılmazsa, resim 1’deki gibi HEIC dosyasına sağ tıklayın ve Birlikte Aç > Fotoğraflar’ı seçin.

windowsta-heic-dosya-uzantisini-acma-ve-donusturme
Resim 1

Fotoğraflar uygulamasını HEIC uzantılı resmi açmayı deneyin.

windowsta-heic-dosya-uzantisini-acma-ve-donusturme
Resim 2

Resim’deki gibi uyarı alırsanız Microsoft Store üzerinden kod çözücü indirin linkine tıklayın.

windowsta-heic-dosya-uzantisini-acma-ve-donusturme
Resim 3

Microsoft store uygulamasında HEIF Resim Uzantıları adlı uygulama açılacaktır. Ücretsiz Al butonuna tıklayın ve bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi bittiğinde uygulamayı başlat butonuna tıklayın. Ayrıca bazı bilgisayarlarda Microsoft Store üzerinden kod çözücü indirin linki yanıt vermeyebilir. Böyle bir durumda buradaki HEIF Resim Uzantıları linkinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

windowsta-heic-dosya-uzantisini-acma-ve-donusturme
Resim 4

Uygulama yüklendikten sonra artık HEIC uzantılı fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz.

HEIC Dosyasını JPEG Dosyasına Dönüştürme

Windows 10’da HEIC uzantılı dosyalarınızı JPEG dosyalarına kolaylıkla dönüştürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken CopyTrans HEIC uygulamasını yüklemeniz yeterli olacaktır. Uygulamayı yükledikten sonra;

windowsta-heic-dosya-uzantisini-acma-ve-donusturme
Resim 5

HEIC uzantılı resmi işaretleyin ve ardından mouse ile sağ tuş yapın. Ardından menü açıldığında Convert to JPEG CopyTrans seçeneğine tıklayın. Aynı klasör içerisinde JPEG uzantılı dosyanız oluşacaktır.

HEIC uzantılı dosyaları JPEG dosyasına çeviren birçok program bulunmaktadır. Bunlardan biride HEIC to JPEG Free uygulamasıdır. Uygulamayı Microsoft Store veya HEIC to JPEG Free sitesinden indirebilirsiniz.

Resim 6

Microsoft store’da uygulamayı aratıp bulduktan sonra uygulamayı al butonuna tıklayın. Uygulama kurulum işlemi bittikten sonra Başlat butonuna tıklayın. Ardından;

Resim 7

Uygulama başladığında HEIC uzantılı dosyanın yüklü olduğu klasörü açın ve mouse ile tutup uygulamanın içine bırakın. Ayrıca isterseniz HEIC uzantılı dosyayı kopyalayıp uygulama içerisine yapıştıra bilirsiniz.

Resim 8

HEIC uzantılı dosyanızı uygulamaya yapıştırdıktan sonra Open Output Folder butonuna tıklayın.

Resim 9

Open Output Folder uygulamanın dönüştürmüş olduğu dosyaları sakladığı klasörü açacaktır. Burada JEPG dosyasına dönüştürmüş olduğunuz resimleri bulabilirsiniz.

Ayrıca Adobe Photoshop, IrfanView gibi uygulamalarda HEIC uzantılı dosyaları açmaktadır. Fakat Adobe Photoshop ile açabilmek için bilgisayarınızda HEIF Resim Uzantıları uygulamasının ve HEVC Video Uzantıları uygulamalarının yüklü olması gerekmektedir.

HEIC Dosyalarını Web Üzerinden JPEG Dosyalarına Dönüştürme

Bilgisayarınıza herhangi bir uygulama yüklemeden çevrimiçi bir dönüştürme aracı ile dosyalarınızı dönüştürebilirsiniz. En sık kullanılan çevrimiçi uygulamalardan biri olan heictojpg.com adresinden kolaylık dönüştürme yapabilirsiniz.

Resim 10

Web sitesi bir seferde en fazla 5 fotoğrafı dönüştürmektedir. Dönüştürme işlemi bittiğinde download now butonuna tıklayıp fotoğrafları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Web sitesi fotoğraflarınızı hızlı ve kolay bir şekilde dönüştürse bile mümkün olduğunda özel fotoğraflarınızı yüklememeye öze gösterin. Sonuçta fotoğraflarınızı web sitesinin sunucularına yüklemiş oluyorsunuz. Mümkün olduğunca özel fotoğraflarınızı açma veya dönüştürme işlemlerini bilgisayarınızda yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*