Word’de Onay Kutusu Nasıl Eklenir?

Word’de Onay Kutusu Nasıl Eklenir?

Word’de onay kutusu nasıl eklenir? Microsoft Word’de belgelerinize onay kutusunu simge olarak veya etkileşimli kutu olarak iki şekilde ekleyebilirsiniz. Belgenize onay kutusu ekleyip yazdırmak istiyorsanız sembolü olarak ekleyip yazdırmanız daha kullanışı olacaktır. Fakat Word belgenizi elektronik olarak kontrol etmek ve kullanmak için etkileşimli onay kutusu eklemeniz kullanım açısından daha iyi olacaktır.

Bu makalemizde;

  1. Word Belgelerine onay kutusunu simge olarak ekleme.
  2. Word’de toplu olarak birden fazla onay kutusunu ekleme.
  3. Word belgelerine etkileşimli onay kutusu ekleme konularını anlatacağız.

Makalemizin uygulamalı video anlatımını sayfa sonunda veya Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Microsoft Word’de Onay Kutusunu Simge Olarak Ekleme

Onay kutusu simgesini eklemek istediğiniz Word belgenizi açın. Ardından;

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 1

Belge içerisinde onay kutusu eklemek istediğiniz alana imleci getirin ve tıklayın. Ardından menü şeridinde Ekle sekmesine tıklayın. Ekle sekmesi açıldığında Simgeler grubunda Simge butona tıklayın. Ardından Simge menüsünün en altında bulunan Tüm Simgeler seçeneğine tıklayın.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 2

Simge penceresi açıldığında Yazı tipi seçeneğine tıklayın ve yazı tipini Wingdings 2 olarak değiştirin. Ardından Resim 2’deki gibi belgenize eklemek istediğiniz simgeyi seçip ekle butonuna tıklayın.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 3

Simge imlecin bulunduğu yere eklenecektir.

Toplu Olarak Birden Fazla Onay Kutusu Sembolü Ekleme

Madde işaretleri seçeneği ile belgelerinize liste halinde toplu olarak onay kutusu simgesi ekleyebilirsiniz.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 4

Word belgenizi açtıktan sonra Giriş sekmesinde Paragraf grubunda bulunan Madde İşaretleri butonuna tıklayın. Ardından açılan listeden Yeni Madde İşareti Tanımla seçeneğine tıklayın.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 5

Yeni Madde İşareti Tanımla penceresi açıldığında Simge butonuna tıklayın.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 6

Simge penceresi açıldığında Yazı tipi seçeneğine tıklayın ve yazı tipini Wingdings 2 olarak değiştirin. Daha sonra eklemek istediğiniz simgeyi seçin ve ekle butonuna tıklayın.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 7

Ardından yeni madde işareti penceresinde Tamam butonuna tıkladığınızda onay kutusu simgesi toplu olarak eklenecektir.

Microsoft Word’de Onay Kutusu Ekleme

Belgelerinize çevrimiçi formlardaki gibi etkileşimli bir onay kutusu ekleyebilirsiniz. Bu sayede mouse ile onay kutusuna tıkladığınızda işaretlemiş olursunuz veya onay işaretini kaldırabilirsiniz. Özellikle belgelerinizi çevrimiçi kullanmak istediğinizde onay kutucuğunu etkileşimli olarak kullanabilirsiniz.

wordde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 8

Word belgenize etkileşimli onay kutusu eklemek için menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın. Daha sonra soldaki listesinden Seçenekler menüsünü tıklayın.

Resim 9

Ardından Word seçenekleri penceresi açıldığında soldaki menüden Şeridi Özelleştir seçeneğini işaretleyin. Şeridi özelleştirin listesinde Geliştirici kutucuğunu işaretleyin ve Tamam butonuna tıklayın. Ardından;

Resim 10

Word belgenize geri geldiğinizde Menü şeridine Geliştirici eklenecektir. Şimdi etkileşimli bir onay kutusu eklemek için Denetimler grubunda onay kutusu simgesine tıklayın. Mouse imleci belge içerisinde nerede ise onay kutusu oraya eklenecektir.

Resim 11

Onay kutularını eklemeyi bitirdikten sonra kutucuğa tıkladığınızda işareti değişektir.

Resim 12

Resim 12’de gördüğünüz gibi mouse ile onay kutusuna tıkladığımda simgeleri değişmektedir. Ayrıca isterseniz onay kutusu içerisindeki onay simgesinin işaretini değiştirebilirsiniz. Bunun için;

Resim 13

Geliştirici sekmesinden Denetimler grubu altında Özellikler seçeneğine tıklayın.

Resim 14

İçerik Denetim Özellikleri penceresinde Onay Kutusu Özellikleri altında simge değişikliklerini yapabilirsiniz. Ben işaretlenmiş onay kutusu simgesini değiştirmek istediğimden işaretlenmiş simgesi satırında Değiştir butonuna tıklıyorum.

Resim 15

Simge penceresi açıldığında kullanmak istediğiniz simgeyi seçip ekle butonuna tıklayın. Ardından İçerik Denetim Özellikleri penceresinde Tamam butonuna tıklayın.

Resim 16

Resim 16’da gördüğünüz gibi onay kutusu işareti değişmiş oldu.

Önemli: Eğer belge içerisinde birden fazla onay kutusu var ise onay işareti simgesini değiştirme işlemini her onay kutusuna ayrı uygulamanız gerekmektedir.

Word Onay Kutusu Ekleme

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*