Windows 11 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Windows 11 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Windows 11 sıfırlama nasıl yapılır? Herhangi bir kurulum diski kullanmadan Windows 11 ve 10 kurulu bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Windows 10’da bulunan yerleşik kurtarma seçeneği Windows 11’de bulunmaktadır. Bu sayede Windows 11’de sisteminizi sıfırlama ihtiyacı duyduğunuzda kolaylıkla sıfırlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Windows 11 işletim sistemini ayarlardan sıfırlama ve komut ile sıfırlamayı anlatacağız. Ayrıca burada uygulayacağım sıfırlama yöntemi hesaplar, belgeler, ayarlar, kurulu yazılımlar ve Windows Mağazasından indirilen uygulamaları silecektir. Bundan dolayı kişisel dosyalarınızı harici diske veya yeterli alanınız var ise bulut hesabınıza yedeklemeyi unutmayın.

Bu sıfırlama seçeneği bilgisayardaki her şeyi kaldırır ve Windows’u sıfırdan yükler. Bundan dolayı bilgisayarının içeriğini tamamen yenilemek isteyen kullanıcılara uygundur.

Windows 11 Sıfırlama

1.Yöntem

Bu yöntemde Windows 11’i Ayarlarda bulunan “Bu bilgisayarı sıfırlayın” seçeneğini kullanacağız.

windows-11-sifirlama-nasil-yapilir-1
Resim 1

Bilgisayarınızda arama kutucuğuna tıklayın ve bilgisayarı sıfırla yazın ve arama sonuçlarında “Bu bilgisayarı sıfırla” seçeneğini işaretleyin. Ayrıca bilgisayarı sıfırla seçeneğini sırasıyla “Ayarlar\sistem\kurtarma seçenekleri” altında bulabilirsiniz.

windows-11-sifirlama-nasil-yapilir
Resim 2

Kurtarma seçeneklerinde Bilgisayarı sıfırla butonuna tıklayın.

Resim 3

Yazımızın başlangıcında da belirttiğim gibi bilgisayarı tamamen sıfırlayacağımızdan, ikinci sıradaki Her şeyi kaldır seçeneğini işaretlememiz gerekmektedir. Bu seçenek bilgisayardaki tüm dosya ve uygulamalarınızı kaldırır ve temiz bir Windows kurulumu yapar.

windows-11-sifirlama-nasil-yapilir-2
Resim 4

Her şeyi kaldır seçeneğine tıkladıktan sonra Bulut indirme ve Yerel yeniden yükleme seçenekleri açılacaktır. Bu seçenekler;

Bulut indirme: Eğer bilgisayarınızda İnternet var ise ve bu seçenek İnternet’ten Windows indirip kurmanızı sağlar. Bu seçenek özellikle bilgisayarınız içerisinde yüklü olan Windows dosyalarınızda sorun var ise veya yüklü olan Windows dosyalarının doğru çalışmayacağını düşünüyor iseniz temiz Windows dosyaları ile kurulum yapmanızı sağlar. Ayrıca Windows’u Yerel yeniden yükleme yoluyla yeniden yükleyemezseniz veya herhangi bir hata oluşursa, Windows’u yeniden bu seçenek ile yükleyebilirsiniz.

Yerel yeniden yükleme: Bilgisayarınızda yüklü Windows dosyaları ile bilgisayarınızı yeniden kurmanızı sağlar. Bilgisayarınızda İnternet yok ise veya İnternet’ten indirip kurmak biraz daha uzun süreceğinden bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Ben Resim 4’te görüldüğü gibi Yerel yeniden yükleme seçeneğini işaretliyorum.

windows-11-sifirlama-nasil-yapilir-3
Resim 5

Eğer ileri düzey bir ayar yapmak isterseniz Ayarları değiştir seçeneğine tıklayın.

Resim 6

Sürücüyü tamamen temizlemek isterseniz Veriler temizlensin mi? Seçeneğini Evet olarak değiştirin. Fakat bu işlem Windows sıfırlama uzatacaktır. Ayrıca yeni Windows dosyalarını indirmek isterseniz Windows indirilsin mi? Seçeneğini işaretleyiniz.

Ben ayarlarda bir değişiklik yapmayacağımdan Onayla düşmesine tıklıyorum.

windows-11-sifirlama-nasil-yapilir
Resim 7

Ayarlar sayfasını onayladıktan sonra tekrardan Ek ayarlar sayfası açılacaktır. Sonraki düğmesine tıklayıp bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

windows-11-sifirlama-nasil-yapilir
Resim 8

Şimdi Windows 11’i yeniden yüklemek için Sıfırla düğmesine tıklayın.

Resim 9

Sıfırlama işlemi bittikten sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

Komut İsteminden (CMD) Sıfırlama

Windows 11’i isterseniz komut isteminden sıfırlayabilirsiniz. Bunun için;

Resim 10

Arama düğmesine tıklayın ve arama kutucuğuna komut istemi veya cmd yazın, ardından sonuç penceresinde Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Resim 11

Komut istemi açıldığında, komut satırına systemreset yazın ve ardından enter tuşuna basın.

Resim 12

Komut çalıştıktan sonra seçenek belirleme penceresi açılacaktır. Burada 2.seçenek Her şeyi kaldır işaretleyin.

Resim 13

Bu ekranda karşınıza iki seçenek açılacaktır.

  1. Yalnızca dosyalarımı kaldır: Windows dosyalarını ve bilgisayarınızdaki diğer uygulama ve dosyaları temizlemek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Ayrıca bu seçenek bilgisayarınızı daha hızlı temizlenmesini sağlar.
  2. Dosyaları kaldır ve sürücüleri temizle: Temiz bir kurulum için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Daha detaylı bir temizlik yapacağından diğer seçeneğe göre daha uzun sürecektir.

Burada her iki seçenekte bilgisayarınızı sıfırlamayı sağlayacaktır, zaman ve dosya yedeklerinizi var ise 2.seçenek ile temiz kurulum yapmanız daha iyi olacaktır.

Resim 14

Yukarıdaki seçeneklerden birini seçtikten sonra bilgisayarı temizlemek için onay ekranı açılacaktır. Burada sıfırla düğmesine tıkladığınızda bilgisayarınız birkaç kez kapanıp sıfırlanacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*