Windows 11 Sistem Yapılandırma Aracı Kullanımı

Windows 11 Sistem Yapılandırma Aracı Kullanımı

Windows 11 Sistem Yapılandırma Aracı Kullanımı. Diğer Windows sürümlerinde MSConfig olarak bilinen Sistem Yapılandırma Aracı Windows 11 sürümünde de bulunmaktadır. Sistem Yapılandırma Aracı ile Sistem başlangıcında başlayan hizmetleri kurmak ve yapılandırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızı zararlı uygulamalardan temizlemenize yardımcı olabilir.

Bu yazımızda Windows 11’de sistem yapılandırma aracını başlatma ve aracı kullanmanın çeşitli yollarını anlatacağız.

Windows 11’de Sistem Yapılandırma Aracını Başlatma

Sistem Yapılandırma Aracını çalıştır komut uygulaması veya Windows aramadan başlatabilirsiniz.

windows-11-sistem-yapilandirma-araci-kullanimi
Resim 1

Çalıştır komut satırından başlatmak için Windows logo tuşu + R tuşlarına basın ve ardından komut satırına msconfig veya sistem yapılandırması yazıp Enter veya Tamam düğmesine tıklayın.

windows-11-sistem-yapilandirma-araci-kullanimi-2
Resim 2

Ayrıca Windows aramadan başlatmak isterseniz Başlat düğmesine tıklayın ve arama kutucuğuna msconfig veya sistem yapılandırması yazın. Kullandığınız Windows İngilizce ise arama kutucuğuna system configuration yazıp çalıştırabilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerden birini uyguladığınızda sistem yapılandırma aracı başlatılacaktır.

Sistem Yapılandırması ile Başlangıç Ayarlarını Yapılandırma

Sistem yapılandırma aracı ile Windows başlangıç ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Belirli uygulama ve hizmetlerin çalışmasını durdurabilirsiniz. Bu sayede kötü amaçlı yazılım veya bilgisayarın yavaşlamasına neden olan uygulama veya hizmetlerin başlamasını önleyebilirsiniz.

Genel Sekmesi
windows-11-sistem-yapilandirma-araci-kullanimi-3
Resim 3

Genel sekmesinde sisteminizin başlangıç seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Burada normal, tanılama ve seçmeli başlangıç seçenekleri bulunmaktadır.

Normal başlangıç: Tüm programların ve hizmetlerin yüklendiği başlangıç seçeneğidir. Ayrıca varsayılan olarak seçili olan başlangıçtır.

Tanılama başlangıcı: Başlangıçta temel sürücüler ve hizmetlerin yüklendiği seçenektir. Fakat Ağ, Olay Günlüğü ve Sistem Geri Yükleme gibi Microsoft hizmetleri yüklenmemektedir.

Seçmeli başlangıç: Kullanıcıları hangi üçüncü taraf hizmetleri ve uygulamaları yüklemek istediğini kendilerinin belirleyebildiği başlangıç seçeneğidir. Özellikle bilgisayarı temiz bir şekilde başlatmak isterseniz bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Önemli: Sistem yapılandırmada yaptığınız bir değişiklik bilgisayar yeniden başladığında geçerli olur ve geri almadığınız sürece yeni ayarları ile çalışmaya devam eder. Bundan dolayı bilgisayarınızı eski ayarları ile kullanmak isterseniz yaptığınız ayar değişikliğini sistem yapılandırma aracını tekrardan açıp geri almanız gerekmektedir.

Önyükleme Sekmesi

Önyükleme sekmesinde bilgisayarınızı Güvenli modda başlatabilirsiniz, bilgisayar açılırken Windows başlama süresini ayarlayabilirsiniz veya CPU ve RAM kullanım ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Gelişmiş Seçenekler
Resim 4

Özellikle bilgisayarınızda performans sorunu olduğunda ihtiyaç duyabileceğiniz başlangıç seçeneğidir.

Resim 5

Örneğin, sistem tarafından kullanılan işlemci sayısını ve maksimum bellek sınırını ayarlamak için Gelişmiş Seçeneklere tıklayın. Daha sonra açılan menüden işlemci sayısı kutucuğuna tıklayın ve sistemin kullanmasını istediğiniz işlemci sayısını belirleyin. Aynı şekilde Bellek sınırı kutucuğuna tıklayın ve sistem için kullanmak istediğiniz maksimum bellek kapasitesini belirleyin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Gelişmiş Seçenekler performans sorunu yaşanan bilgisayarlarda oldukça etkili bir hızlandırma seçeneğidir.

Önyükleme Seçenekleri
Resim 6

Önyükleme Seçeneklerini seçtiğinizde Windows 11 yüklü bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatabilirsiniz. Güvenli önyükleme seçeneğini işaretlediğiniz de birçok Güvenli mod seçeneği aktif olacaktır. Burada bilgisayarınızı hangi güvenli modda başlatmak istediğiniz seçip Tamam düğmesine tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başladığında Güvenli Modda başlatılacaktır.

Bilgisayarınızı güvenli modda açtıktan sonra bilgisayarınızı eski halinde başlatmak için sistem yapılandırmasından güvenli önyükleme seçeneğini kapatmayı unutmayınız.

Hizmetler
Resim 7

Temiz bir önyükleme için, Hizmetler seçeneğini kullanabilirsiniz.

Resim 8

Tüm Microsoft hizmetlerini gizle seçeneğinin önündeki onay kutusuna tıklayın ve Tümünü Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın. Bu sayede başlangıçta bilgisayarınızın yavaşlamasını veya herhangi bir hata veya uyarı veren uygulama var ise tespit edebilirsiniz.

Başlatma
Resim 9

Başlatma seçeneğinde Görev yöneticisini çalıştırabilirsiniz.

Araçlar
Resim 10

Araçlar sekmesinde, aşağıdaki araçlar bulunmaktadır.

 • Windows Hakkında
 • UAC Ayarlarını Değiştir
 • Güvenlik ve Bakım
 • Windows Sorun Giderici
 • Bilgisayar Yönetimi
 • Sistem Mesajı
 • Olay Görüntüleyicisi
 • Programlar
 • Sistem Özellikleri
 • İnternet Seçenekleri
 • İnternet Protokolü Yapılandırması
 • Performans İzleyicisi
 • Görev Yöneticisi
 • Komut İstemi
 • Kayıt Düzenleyici
 • Uzaktan Yardım
 • Sistem Geri Yükleme

Araçlar listesinde kullanmak istediğiniz aracı seçip Başlatma düğmesine tıkladığınızda seçtiğiniz araç başlatılacaktır.

Diğer Konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*