Kişisel Dosyaları Koruyarak Windows 11 Sıfırlama

Kişisel Dosyaları Koruyarak Windows 11 Sıfırlama

Kişisel dosyaları koruyarak Windows 11 Sıfırlama. Herhangi bir kurulum diski kullanmadan Windows 11 ve 10 kurulu bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Windows 10’da bulunan yerleşik kurtarma seçeneği Windows 11’de bulunmaktadır. Bu sayede Windows 11’de sisteminizi sıfırlama ihtiyacı duyduğunuzda kolaylıkla sıfırlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Windows 11 işletim sistemini fotoğraf, müzik, video veya kişisel dosyalar gibi kişisel dosyalarınız silinmeden nasıl sıfırlama yapabileceğinizi anlatacağız. Sadece yüklediğiniz uygulamalar, sürücüler ve ayarlarda yaptığınız değişiklikler silinecektir.

Önemli: Kişisel dosyalarınızı koruyarak Windows’u sıfırlama yapmadan önce imkanınız var ise kişisel dosyalarınız harici bir diske veya var ise bulut ortamına aktarmanız dosya kaybı riskini azaltacaktır.

Ayrıca bu sıfırlama seçeneğinde dosyalarınız korunacağı için sıfırlama işlemi uzun sürecektir. Bundan dolayı bilgisayarınızın elektrik kesintisi yaşamamasına dikkat etmeniz olası bir sorun yaşamanızı engelleyecektir.

1.Yöntem

Bu yöntemde Windows 11’i Ayarlarda bulunan “Bu bilgisayarı sıfırlayın” seçeneğini kullanacağız.

windows 11 dosyaları koruyarak sıfırlama
Resim 1

Bilgisayarınızda arama kutucuğuna tıklayın ve bilgisayarı sıfırla yazın ve arama sonuçlarında “Bu bilgisayarı sıfırla” seçeneğini işaretleyin. Ayrıca bilgisayarı sıfırla seçeneğini sırasıyla “Ayarlar\sistem\kurtarma seçenekleri” altında bulabilirsiniz.

Resim 2

Kurtarma seçeneklerinde Bilgisayarı sıfırla butonuna tıklayın.

windows 11 dosyaları koruyarak sıfırlama-2
Resim 3

Kişisel dosyalarımızı korumak istediğimizden Dosyalarımı sakla seçeneğini işaretlememiz gerekmektedir.

windows 11 dosyaları koruyarak sıfırlama-3
Resim 4

Burada Yerel yeniden yükleme yolunu seçmemiz gerekmektedir. Eğer yerel yüklemede sorun yaşarsanız Bulut indirme seçeneğini ile yeni Windows indirip sıfırlama işlemini yapabilirsiniz. Fakat bu işlemi yapabilmeniz için bilgisayarınızda internet bağlantısı olması gerekmektedir.

windows 11 dosyaları koruyarak sıfırlama-4
Resim 5

Şimdi Ek ayarlar penceresindeki Sonraki butonuna tıklayın.

windows 11 dosyaları koruyarak sıfırlama-5
Resim 6

Sıfırlama işlemine başlamadan önce isterseniz kaldırılacak uygulamaları görüntüle seçeneği ile uygulamaların listesine bakabilirsiniz. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Sıfırlama butonuna tıklayıp işlemi başlatabilirsiniz.

Resim 7

Sıfırlama işlemi başladıktan bir süre sonra kurulum tamamlanacaktır. Kurulum bittikten sonra yüklenemeyen uygulamaları yeniden kurmanız gerekecektir.

2. Yöntem

Windows 11’i isterseniz komut isteminden sıfırlayabilirsiniz. Bunun için;

Resim 8

Arama düğmesine tıklayın ve arama kutucuğuna komut istemi veya cmd yazın, ardından sonuç penceresinde Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Resim 9

Komut istemi açıldığında, komut satırına systemreset yazın ve ardından enter tuşuna basın.

Resim 10

Şimdi açılan pencereden Dosyalarımı sakla seçeneğine tıklayın.

Resim 11

Ardından kaldırılacak uygulamaların listesi açılacaktır, burada Sonraki butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Resim 12

Sıfırla butonuna tıkladığınızda işlem başlayacaktır.

Resim 13

Sıfırlama tamamlandıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*