Windows 11 Sistem Geri Yükleme

Windows 11 Sistem Geri Yükleme

Windows 11 sistem geri yükleme. Bilgisayarınızı önceki bir zamana sistem geri yükleme ile yükleyebilirsiniz. Yeni bir sürücü veya uygulama yüklediğinizde geri yükleme noktası otomatik olarak oluşmaktadır. Ayrıca sistem geri yüklemesini isteğe bağlı olarak elle de oluşturabilirsiniz. Sistem geri yükleme işlemi yaptığınıza kişisel dosyalarınızı etkilememektedir. Sadece geri yükleme noktasından sonraki uygulamaları, sürücüleri ve güncellemeleri kaldırmaktadır.

Sistem geri yükleme bilgisayarınızın hızına ve içindeki veri kapasitesine bağlı olarak biraz zaman almaktadır. Bu yazımızda;

  • Sistem Geri Yükleme Noktası Etkinleştirme
  • Elle Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma
  • Bilgisayarınızı Bir Geri Yükleme Noktasından Geri Yükleme

konularını anlatacağız.

Geri Yükleme Noktası Etkinleştirme

Geri yükleme işlemini yapabilmeniz için sistem geri yükleme noktasının etkin olması gerekmektedir. Herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece genellikle Sistem geri yükleme noktası varsayılan olarak etkindir. Sistem geri yükleme noktasının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilir etkin değilse bu sayede etkinleştirme yapabilirsiniz.

windows-11-sistem-geri-yukleme-01
Resim 1
  1. Windows arama kutusuna “geri yükleme noktası oluştur” yazın ve ardından “” öğesine tıklayın.
windows-11-sistem-geri-yukleme-02
Resim 2

2. Sistem Koruması penceresi açıldığında sistem sürücüsünün Koruma ayarı Açık olarak gösteriliyorsa, bu bilgisayarınızda sistem geri yükleme noktasının etkinleştirildiği anlamına gelir.

Eğer resim 2’deki gibi Koruma ayarı kapalı ise etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için sistem sürücüsünü seçin ve ardından Yapılandır düğmesine tıklayın.

windows-11-sistem-geri-yukleme-03
Resim 3

3. Sistem korumasını etkileştirmek için Sistem korumasını aç öğesini seçin. Ardından Disk Alanı Kullanımını ayarlayın. (En çok kullanım alanını %5 ila %10 arasında ayarlamanızı öneririz.) Ayarları yaptıktan sonra Tamam öğesine tıkladığınızda Sistem Geri Yükleme Noktası etkinleştirilecektir.
Önemli: En Çok Kullanım için ayırdığınız alan Sistem Geri Yükleme Noktası için kullanılır ve alan doldukça, yeni geri yükleme noktalarına yer açmak için eski geri yükleme noktaları silinmektedir.

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Bilgisayarınızda sistem geri yüklemesi noktası etkin ise, sisteminizde otomatik olarak geri yükleme oluşmuştur. Fakat daha önceden geri yükleme noktası etkin değil ise etkinleştirdikten sonra otomatik olarak geri yükleme noktası oluşturmak için beklemenize gerek yoktur. Elle geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda önemli bir değişiklik yapmak için otomatik geri yükleme noktası oluşmasını beklemeden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca el ile geri yükleme noktası ile önem derecesine göre geri yükleme noktasını adlandırabilir ve bu sayede ileriki zamanlar o geri yükleme noktasına sisteminizi geri yükleyebilirsiniz. Elle bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak için;

windows-11-sistem-geri-yukleme-04
Resim 4
  1. Windows arama kutusuna “geri yükleme noktası oluştur” yazın ve ardından “” öğesine tıklayın.
windows-11-sistem-geri-yukleme-05
Resim 5

2. Sistem geri yükleme noktası etkin olan sürücüyü seçtikten sonra Oluştur öğesine tıklayın.

Resim 6

3. Resim 6’da görüldüğü gibi geri yükleme noktası penceresi açıldığında açıklama kısmına istediğiniz bir açıklama yazıp Oluştur öğesine tıklayın.

Resim 7

4. Kısa bir süre bekledikten sonra Resim 7’de ki gibi uyarıyı gördükten sonra Kapat öğesine tıkladığınızda elle sistem geri yükleme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Bir Sistem Geri Yükleme Noktasından Geri Yükleme
Resim 8
  1. Windows arama kutusuna “geri yükleme noktası oluştur” yazın ve ardından “” öğesine tıklayın.
Resim 9

2. Sistem geri yükle penceresi açıldığında Sonraki öğesine tıklayın.

Resim 10

3. Sistem geri yükleme sonuçları listelendiğinde, kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını seçiniz. Ayrıca isterseniz Etkilenen programları tara öğesine tıklayıp etkilenen herhangi bir programın olup olmadığını görebilirsiniz.
Ayrıca geri yükleme noktası etkileştirildikten sonra kendi oluşturduğunuz geri yükleme noktasından sonra, ilerleyen zamanlarda otomatik geri yükleme noktaları oluşacaktır. Sizdeki geri yükleme noktaları daha çok olacağından istediğiniz tarihi seçip geri yükleme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca listede geri yükleme noktası çok ise sistem hepsini listelemez böyle bir durumda listenin altında Daha fazla geri yükleme noktası göster onay kutusu açılacaktır. Bu kutucuğu işaretlediğinizde daha fazla sistem geri yükleme noktası listeleyebilir ve bu sayede kullanmak istediğiniz sistem geri yükleme noktasına ulaşabilirsiniz.

Resim 11

4. Geri yükleme noktası bilgilerinizi kontrol ettikten sonra, Sonraki öğesine tıklayın.

Resim 12

5. Sistemi geri yükleme noktasından geri yüklemeyi başlatmak için Son öğesine tıklayın.

Bundan sonra bilgisayarınız seçtiğiniz tarihteki sistem geri yükleme noktasına yüklenecektir. Ayrıca bilgisayarınızın hızına ve veri boyutuna bağlı olarak sistem geri yükleme işlemi biraz zaman alacaktır. Bu süre zarfında bilgisayarınızın kapanmamasına dikkat etmeniz olumsuz bir sonucu engelleyecektir.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*