Veri Kaybı Olmadan MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir

Veri Kaybı Olmadan MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir

Veri kaybı olmadan MBR disk GPT diske nasıl çevrilir. Disklerinizi MBR‘den GPT‘ye veya tam tersi GPT‘den MBR‘ye veri kaybı olmadan kolaylıkla çevirebilirsiniz. Bunun için üçüncü parti yazılımlardan faydalanabileceğiniz gibi Microsoft’un MBR2GPT aracı ile de yapabilirsiniz.

Makalemizde disklerinizi MBR‘den GPT‘ye çevirebilmeniz için ücretsiz disk yönetim programlarından ve MBR2GPT aracı ile nasıl çevirebileceğiniz hakkında paylaşımlarda bulunacağız.

Disklerin MBR‘den GPT‘ye çevrilme ihtiyacını kısaca sıralayacak olursak aşağıdaki üç nedene bağlayabiliriz.

 1. Daha büyük bir disk alanı kullanabilmek için 2TB’tan daha büyük bir diske geçiş yapıldığında.
 2. Daha hızlı bir kullanım için UEFI sistemine geçiş yapıldığında.
 3. Kullanıcının kendi isteğine bağlı olarak.

Bu üç nedenden dolayı GPT bölümleme stili kullanmak gerekebilir. Bu gibi durumlar diskinizi GPT‘ye veya MBR‘ye çevirirken veri kayıpları yaşanabilmektedir. Fakat gelişen teknoloji ile veri kaybı olmadan değiştirmek saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir.

Veri kaybı olmadan disklerinizi MBR’den GPT’ye çevirme yöntemleri;

Veri Kaybı Olmadan MBR2GPT Aracı ile MBR’yi GPT’ye Çevirme

Önemli: Bu yöntem sadece işletim sistemi diskini MBR’den GPT’ye çevirmektedir.

MBR2GPT.exe Microsoft tarafından geliştirilmiş komut istemi ile çalışan bir araçtır. Microsoft tarafından yeni geliştirilen MBR2GPT aracını kullanabilmeniz için sisteminizin Windows 10 güncelleme 1703 ve üzeri olması gerekmektedir.

Windows kurulum esnasında alınan “Windows bu diske yüklenemiyor. Seçilen diskin bir MBR bölüm tablosu var. EFI sisteminde, Windows yalnızca GPT disklerine yüklenebilir.” hatasında veri kaybı olmadan diski çevirmek için oldukça faydalı bir araçtır.

MBR2GPT aracını kullanabilmeniz disk üzerindeki bölümlerin bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Diskiniz bu gereksinimleri karşılamıyor ise araca göre bir takım değişikliler yapmanız gerekebilir.

MBR2GPT ile diskinizi GPT’ye çevirebilmeniz için gereksinimler;

 1. Disk üzerinde bulunan bölümlerin birincil bölüm olması gerekmektedir.
 2. 3’ten fazla birincil bölüm olmamalıdır. 4 ve üzeri bölüm var ise bölümlerin yedeklerini alıp birleştirmeniz gerekmektedir.
 3. Diskteki tüm bölümlerin FAT16, FAT32 veya NTFS dosya sistemiyle biçimlendirilmiş olması gerekmektedir.

MBR2GPT aracını Windows önyüklemesinde kurulumdan çıkmadan çalıştırabileceğiniz gibi Windows açık olduğunda da çalıştırabilirsiniz. Ayrıca MBR2GPT aracının nasıl kullanıldığının daha iyi anlaşılması için aşağıdaki komutları bilmenizde fayda vardır.

MBR2GPT Komutları

/validateDiski doğrulamaya ve GPT‘ye çevirmek için uygun olup olmadığını kontrol etmeye yarar.
/convertDiski GPT‘ye çevirme işlemini başlatmaya yarar.
/disk: <disknumber>GPT‘ye çevrilecek diskin numarasını belirtmeye yarar.
/logs: <logDirectory>MBR2GPT ile yapılan işlemlerin kayıtlarının tutulmak istenen dosya yolunun belirtilmesini sağlar.
/mapMBR ile GPT arasındaki ek bölüm türlerinin eşleşmelerini belirtir.
/allowFullOSMBR2GPT aracı varsayılan olarak Windows PE’den çalışacak şekilde tasarlanmış ve diğer ortamlarda çalışması engellenmiştir. Bu komut Windows ortamında komutların çalışmasının engelini kaldırır. Bu aracı Windows ortamında kullanabilmeniz için her komuttan sonra bu komutu yazmanız gerekmektedir. MBR‘den GPT‘ye çevirme işlemini Windows açık iken yapmanızı sağlar.

Ayrıca komutların listesini komut isteminden de bulabilirsiniz. Bunun çin komut satırına;

veri-kaybi-olmadan-mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

komut satırına MBR2GPT /help yazdığınızda kullanılabilen komutları listeleyebilirsiniz.

Windows önyüklemesinde MBR2GPT aracını çalıştırmak için;

veri-kaybi-olmadan-mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir
Resim1

Windows önyükleme ekranında Shift + F10 tuşlarına aynı anda basıp komut istemi uygulamasına geçiş yapabilirsiniz.

Diskinizin GPT‘ye çevrilmesini uygun olup olmadığını kontrol etmek için;

veri-kaybi-olmadan-mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir
Resim2

aşağıdaki komutu yazıp diskinizin uyun kontrolünü yapabilirsiniz. Resim2’deki gibi sonuç alırsanız diskinizin GPT‘ye çevrilmeye uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

mbr2gpt /validate
veri-kaybi-olmadan-mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir
Resim3

GPT‘ye çevirmek istediğiniz sistem diskinizin numarasını biliyorsanız aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna bastığınızda işlem başlayacaktır. Çok kısa bir sürede diskinizi GPT‘ye çevirmiş olacaktır.

mbr2gpt /convert /disk:0

Disk numarasını bilmiyorsanız diskpart komutu ile disk numarasını bulabilirsiniz. Ayrıca /convert komutundan sonrasını boş bırakırsanız araç işletim sistemi yüklü diski GPT‘ye otomatik çevirmeye başlayacaktır.

Diski GPT’ye çevirme esnasında “Disk layout validation failed for disk 0” hatası verir ise;

 1. Disk numaranız yanlış olabilir. Disk numaranızı komut satırına aşağıdaki komutları yazık kontrol edebilirsiniz.
  1. diskpart
  2. list disk
 2. Disklerinizin bölümleri arasında mantıksal bölüm olabilir. Tüm bölümleri birincil bölümlere çevirip tekrar deneyebilirsiniz.
 3. Sistem diski dışında bir diski çevirmeye çalışıyor olabilirsiniz.
EaseUS Partition Master Free ile Veri Kaybı Olmadan MBR’yi GPT’ye Çevirme

EaseUS Partition Master Free, EaseUS programının ücretsiz disk yönetim sürümüdür. Program ile disklerinizin bölümlerini yönetebildiğiniz gibi yanında birçok özellik bulunduran araçlarda bulundurmaktadır.

Programı bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

>>> EaseUS Partition Master Free <<<

veri-kaybi-olmadan-mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

Program açıldığında MBR‘den GPT’ye çevirmek istediğiniz diski seçiniz. Ardından GPT’ye çevirmek için diske Mouse ile sağ tuş yapın ve “Convert to GPT” seçeneğine tıklayın. Ayrıca programın sağ menüsünde de “Convert to GPT” seçeneğini görebilirsiniz. Bu sayede sağ tuş yapmadan direkt disk dönüştürme işlemini başlatabilirsiniz.

Diskinizi GPT dönüştürme işleminin tamamlanabilmesi için programın üst menüsünde “Execute 1 Operation” sekmesine tıklayın. Ardında “Pending Operation” kutusu açıldığında Apply düğmesine tıklayın.

EaseUS Partition Master Free ile diski GPT’ye çevirme işlemi bu kadar kolay ve kısa sürmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken diskinizi dönüştürme işleminin etkinleştirilebilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

MiniTool Partition Wizard ile Veri Kaybı Olmadan MBR’yi GPT’ye Çevirme

MiniTool Partition Wizard disklerinizi yönetmek için kullanabileceğiniz kullanımı oldukça basit bir programdır. Programın ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunmaktadır. MiniTool Partition Wizard programını diğer ücretsiz disk yönetim araçlarına göre farklı kılan daha güçlü ve çeşitli özellikler sunmaktadır.

Programı bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

>>> MiniTool Partition Wizard indirmek için tıklayın <<<

MiniTool Partition Wizard programını açtığınızda MBR‘den GPT’ye çevirmek istediğiniz diski seçin. Ardından soldaki menüden veya mouse ile sağ tuş yaptığınızda açılan listeden “Convert MBR Disk to GPT Disk” seçeneğine tıklayın.

İşlemi yapmak için ufak bir onay kutusu penceresi açıldığında Yes düğmesine tıklayıp işleme devam edebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken sol alt menüde bulunan Apply düğmesine tıklamazsanız işlem gerçekleşmeyecektir.

İşlemi onayladığınızda diskinizin GPT’ye çevrildiği gösteren ufak bir pencere açılıp kapandığında işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

NIUBI Partition Editor ile Veri Kaybı Olmadan MBR’yi GPT’ye Çevirme

NIUBI Partition Editor, disk yönetimi için oldukça kullanışlı bir programdır. Disklerinizi MBR‘den GPT’ye hızlıca veri kaybı olmadan dönüştürebilirsiniz. Programın ücretli ve ücretsiz birçok versiyonu bulunmaktadır. MBR‘den GPT’ye çevirme işlemi ücretsiz versiyonunda bulunmaktadır. Hiçbir ücret ödemeden disklerinizi MBR‘den GPT’ye çevirmenizi sağlar.

Programı bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

>>> NIUBI Partition Editor indirmek için tıklayın <<<

Programı açıldıktan sonra GPT’ye çevirmek istediğiniz diski işaretleyin. Daha sonra solda tools menüsü altından veya seçili diske sağ tıklayıp “Convert to GPT Disk” seçeneğini işaretleyin.

Ekranınızda diskinizin artık GPT olduğunu görebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken üstteki menüde bulunan “Apply” düğmesine tıklamazsanız diskiniz GPT’ye çevrilmeyecektir.

Programın dezavantajı bu sürümünde GPT’den MBR‘ye çevirme olmamasıdır. Sadece MBR diskleri GPT disklere çevirmektedir.

IM-Magic Partition Resizer Free ile Veri Kaybı Olmadan MBR’yi GPT’ye Çevirme

IM-Magic Partition Resizer Free çok basit ve anlaşılır bir ara yüze sahip programdır. Veri kaybı olmadan disklerinizi yönetmenizi sağlar. Ayrıca programın alt menüsü disklerinizi nasıl çevireceğinizi anlatan ufak bir resimden oluşmaktadır.

Programı bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

>>> IM-Magic Partition Resizer Free <<<

MBR‘den GPT’ye çevirmek istediğiniz diske Mouse ile sağ tuş yaptığınızda ufak bir liste açılacaktır. Açılan listeden “Convert to GPT Disk” seçeneğine tıklayınız.

Diskinizi MBR‘den GPt’ye çevirmek istediğinize emin olup olmadığınızı soran ufak bir onay penceresi açılacaktır. Burada Yes düğmesine tıklayıp işleminize devam edebilirsiniz.

Apply Changes düğmesine tıkladığınızda işlemi gerçekleştirmek için ufak bir uyarı penceresi açılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken;

Burada Ok düğmesine tıklarsanız bilgisayarınız kapanacaktır. Açık veya kaydetmediğiniz dosyanız var ise onaylamadan önce kaydetmeyi unutmayınız. Bunun nedeni program bilgisayarı yeniden başlatmadan GPT diske çeviremiyor.

Makalemizde anlattığımız disk yönetim programlarında farklı daha birçok program bulunmaktadır. Fakat unutulmaması gereken programlar veri kaybı yaşamadan değiştirmeyi sağlasalar da, işlem anında yaşanabilecek bir sorunda veri kaybı riskiniz bulunmaktadır. Bu durumda imkanınız var ise diskinizi dönüştürme işlemine başlamadan önce dosya ve verilerinizin yedeklerini almayı unutmayın.

İlgili makaleler;

 1. MBR Nedir?
 2. GPT Nedir?
 3. Bilgisayardaki Disk MBR’mi GPT’mi Öğrenme
 4. MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*