Outlook 2016 Yandex Mail Kurulumu

Outlook 2016 Yandex Mail Kurulumu

Outlook 2016 Yandex mail kurulumu , Outlook uygulaması birçok mail hizmeti sunucusuna sorunsuz bağlanabilmektedir. Bu makalemizde de birçok Yandex mail adresinin Outlook‘a nasıl eklenebileceği hakkında anlatımda bulunacağız.

Yandex mail adresiniz ister kurumsal ister şahsi olsun kolaylıkla Outlook‘a kurulabilmektedir.  Bu sayede Yandex hesabınıza gelen veya göndereceğiniz e-postaları bilgisayarınızdan veya Outlook kurulu başka bir tablet, telefon gibi akıllı cihazlardan yönetebilirsiniz. Ayrıca Yandex adresinizdeki kişileri Outlook programına ekleyip etkinliklerinizi, toplantılarınızı veya önemli notlarınızı yönetebilirsiniz.

Makalemizde Outlook 2016 programının en son versiyonu üzerinden anlatımda bulunduk. Outlook 2016’nın güncellemesi ile hesap ekleme ekranlarında görsel değişim olmuştur. Yöntem olarak aynı şekilde eklense de Outlook güncellemesi ile e-postaları kurmak çok daha kolay bir hale gelmektedir. Outlook bu güncelleme ile pek çok e-posta hizmetinin ayarlarını otomatik tanımaktadır. Otomatik olarak tanıdığı e-posta hizmetlerinden biride Yandex hesaplarıdır. Ayrıca Yandex hesabınızın Outlook‘a kurulumunu IMAP ve POP olarak anlatacağız.

Outlook‘a Yandex hesabınızı eklemek için ilk önce hesap ayarlarınızı yapılandırmanız gerekmektedir. Hesap ayarlarını yapılandırdıktan sonra Outlook‘a kurulum yapabilirsiniz.

Yandex Hesap Ayarlarını Yapılandırma

Yandex Outlook bağlantısı için herhangi bir tarayıcıda Yandex hesabınızda oturum açmalısınız.

outlook-2016-yandex-mail-kurulumu

Hesabınızda oturum açtıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde profil resminin yanında bulunan ayarlar düğmesine tıklayın.

outlook-2016-yandex-mail-kurulumu

Ayarlar listesi açıldığında Diğer seçeneğini işaretleyin.

outlook-2016-yandex-mail-kurulumu

Diğer ayarlar sayfası açıldığında soldaki listeden E-posta programları seçeneğini işaretleyin. Ardından IMAP ve POP ayarları yanında bulunan kutucukları işaretleyip etkinleştirin.

IMAP ve POP ayarlarını etkinleştirdikten sonra hesap yönetimi sayfasından Uygulama şifreleri veya iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirmemiz gerekmektedir.

outlook-2016-yandex-mail-kurulumu

Hesap yönetiminin açmak için e-posta hesabınızda en sağda profil ismine veya resmine tıklayın. Ardından açılan listeden hesap yönetimi seçeneğini işaretleyin.

outlook-2016-yandex-mail-kurulumu

Hesap yönetimi sayfası açıldığında Şifreler ve hesaba giriş seçeneğini işaretleyin. Ardından açılan menüde güvenlik seçeneklerden birini işaretleyin. Ben kurulumumu uygulama şifrelerine göre yapacağımdan Uygulama şifrelerini etkinleştir seçeneğini işaretliyorum.

outlook-2016-yandex-mail-kurulumu

Şifre oluşturmak için Uygulama şifrelerini etkinleştir düğmesine tıklayın.

Şifre oluşturmak için Yeni şifre oluştur düğmesine tıklayın.

Uygulama türü seçeneğinde Mail (IMAP,POP3,SMTP) seçeneğini işaretleyin. Ardından Mail’e erişmek için şifrenin adı kutucuğuna istediğiniz bir açıklama yazın ve bittikten sonra Oluştur düğmesine tıklayın.

Şifreniz oluştuktan sonra Kopyala düğmesine tıklayıp not defteri veya Word gibi programlardan birine kaydetmeniz iyi olacaktır. Yandex şifreyi bir kere göstermektedir ve ihtiyaç halinde yenisini oluşturmanızı istemektedir. Bundan dolayı şifreyi kaydederseniz sürekli şifre oluşturup yeniden ayar yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Yandex hesap ayarlarını yaptıktan sonra Outlook kurulumuna geçebiliriz.

2. Yandex Hesabını Outlook’a IMAP Protokolüne Göre Kurma

Yandex hesap ayarlarınızı yapılandırdıktan sonra Outlook uygulamasını açın.

Outlook açıldığında Menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın.

outlook-2016-pop3-e-posta-kurulumu

Dosya sayfası açıldığında Hesap bilgileri altında bulunan Hesap ekle düğmesine tıklayın.

Hesap ekle iletişim kutusu açıldığında e-posta hesabınızı yazın ve Gelişmiş seçenekler linkine tıklayın. Gelişmiş seçenekler açıldığında “Hesabımı kendim ayarlamak istiyorum” kutucuğunu işaretleyin ardında Bağlan düğmesine tıklayın.

Not: Gelişmiş seçenekleri tıklayıp hesabımı kendim ayarlamak istiyorum seçeneğini kullanmadan Bağlan düğmesine bastığınızda da Outlook bilgileri otomatik IMAP olarak tanımaktadır.

Gelişmiş kurulum sayfası açıldığında IMAP seçeneğini işaretleyin.

Buraya dikkat hesap parolasına üretmiş olduğunuz uygulama şifresini kopyalayıp yapıştırın ve ardından Bağlan düğmesine tıklayın.

Hesap bilgilerinizde herhangi bir sorun yok ise hesap başarıyla eklendi sayfası açılacaktır. Burada yeni bir mail hesabı daha ekleyebilirsiniz veya Bitti düğmesine tıklayıp kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

3. Yandex Hesabını Outlook’a POP Protokolüne Göre Kurma

Outlook uygulamasından hesap ekle sayfasını açalım ve e-posta adresini yazıp gelişmiş seçenekler altında “Hesabımı kendim ayarlamak istiyorum” yanındaki kutucuğu işaretleyip Bağlan düğmesine tıklayın.

Not: Hesap ekleme sayfasını IMAP kurulumu anlatımındaki adımlardan ulaşabilirsiniz. Outlook açıldığında menü şeridinde Dosya sekmesi ardından açılan sayfada hesap ekle düğmesine tıkladığınızda hesap ekleme sayfası açılacaktır.

Gelişmiş kurulum sayfası açıldığında POP seçeneğini işaretleyin.

POP ayarlarını yapılandırmak için;

  1. Gelen posta sunucusuna pop.yandex.com yazın.
  2. Bağlantı noktasını 995 olarak değiştirin.
  3. Bu sunucu şifreli bir bağlantı (SSL/TLS) gerektirir yanındaki kutucuğu işaretleyin.
  4. Ayarları yaptıktan sonra İleri düğmesine tıklayın.

Buraya dikkat hesap parolasına üretmiş olduğunuz uygulama şifresini kopyalayıp yapıştırın ve ardından Bağlan düğmesine tıklayın.

Hesap bilgilerinizde herhangi bir sorun yok ise hesap başarıyla eklendi sayfası açılacaktır. Burada yeni bir mail hesabı daha ekleyebilirsiniz veya Bitti düğmesine tıklayıp kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*