Excel’de Hücrelerdeki Karakterleri Sayma

Excel’de Hücrelerdeki Karakterleri Sayma

Excel’de hücrelerdeki karakterleri sayma. Hücrelerdeki karakterleri sayılarına ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bunu UZUNLUK işlevini kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlevi kullandığınızda hücredeki veya hücre aralığındaki harfleri, rakamları, karakterleri ve tüm boşlukları sayar. Ayrıca UZUNLUK işlevi ile hücre içerisinde belirli karakterlerin sayısını bulabilirsiniz.

Excel Hücrelerindeki Karakterleri Sayma

Uzunluk işlevini kullanmak için formül çubuğuna =UZUNLUK(hücre) yazıp Enter tuşuna basıp uygulayabilirsiniz.

excelde-hucrelerdeki-karakterleri-sayma
Resim 1

Resim 1’de gördüğünüz gibi B1 hücresinde formül çubuğuna “=UZUNLUK(A1)” yazın. Sonuç olarak formül A1 hücresindeki karakterlerin sayısını bulacaktır.

Eğer birden fazla hücredeki karakterleri saymak istiyorsanız, formülü girdikten sonra formülü kopyalayıp diğer hücrelere yapıştırıp uygulayabilirsiniz. Ayrıca;

excelde-hucrelerdeki-karakterleri-sayma
Resim 2

Örnekte gördüğünüz gibi Mouse imlecini B1 hücresinin köşesine getirip “+” işaretini aşağı doğru çektiğinizde formülü diğer hücrelere otomatik uygulayacaktır.

excelde-hucrelerdeki-karakterleri-sayma
Resim 3

İsterseniz toplam karakter sayısınıda elde edebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda hücreler resim 3’teki gibi alt alta olmayabilir veya bazı hücre karakterlerinin toplamını almak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda UZUNLUK işleviyle birlikte TOPLAM işlevini birlikte kullanarak toplamı bulabilirsiniz. Böyle bir duruma örnek verecek olursak formül çubuğuna =TOPLAM(UZUNLUK(hücre1);UZUNLUK(hücre2);UZUNLUK(hücre3)) yazıp toplam karakter sayısını bulabilirsiniz. Formüldeki UZUNLUK işlevi her bir hücredeki karakter sayısını bulurken, TOPLAM işlevi de bu sayımların toplamını alır.

excelde-hucrelerdeki-karakterleri-sayma
Resim 4

Örnekteki gibi karakter sayılarını toplamak istediğiniz hücreler alt alta olmayabilir veya belirli hücrelerin toplamını almak isteyebilirsiniz. UZUNLUK ve TOPLA işlevini birlikte kullanıp karakter sayılarını toplamak istediğim hücreleri belirleyip toplam aldım.

Hücre İçindeki Belirli Karakterleri Sayma

Hücre içindeki belirli karakterleri saymak için UZUNLUK işlevini YERİNEKOY işlevi ile birlikte kullanmamız gerekmektedir. Örnek olarak hücrede “a” karakteri sayısı için formül çubuğuna =UZUNLUK(hücre1)-UZUNLUK(YERİNEKOY (hücre1,”a”,””)) yazın. Formül size hücre içerisinde ne kadar “a” karakteri var ise sayısını verecektir.

Resim 5

Resim 5’te B1 hücresinde formül çubuğuna =UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1;”a”;””)) yazdığımda A1 hücresindeki küçük “a” karakterlerinin sayısını buldum.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*