Excel’de Yinelenenleri Bulma ve Kaldırma

Excel’de Yinelenenleri Bulma ve Kaldırma

Excel’de Yinelenenleri bulma ve kaldırma nasıl yapılır? Bazı durumlarda Excel çalışmalarınızda yinelenen kayıtlarınız olabilir. Yinelenen kayıtlar çalışmanıza bağlı olarak işinize yarabilir veya bazende veri karışıklığına neden olabilir. Bu gibi durumlarda verileri bulup vurgulayabilirsiniz veya tamamen silebilirsiniz.

Yinelenen kayıtları vurgulamak için koşullu biçimlendirme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu sayede yinelenen kayıtları bulup inceleyebilirsiniz ve ardından kaldırıp kaldırmayacağınıza karar verebilirsiniz. Eğer yinelenen değerleri kaldırmak istiyorsanız yinelenenleri kaldır özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca yinelenen değerler yerine benzersiz kayıtlarıda bulabilirsiniz. Uygulayacağınız gelişmiş filtre özelliği ile sadece benzersiz kayıtları bulabilirsiniz.

Sonuç olarak benzersiz kayıtları bulma ve yenilenen değerleri kaldırmak birbirlerine çok yakın iki görevdir diyebiliriz. Ancak aralarındanki fark benzersiz kayıtları bulurken yinelenenleri gizlemiş oluyorsunuz. Fakat yinelenen değerleri kaldır yaptığınızda çalışma sayfanızda yinelenen tüm kayıtları silmiş oluyorusunuz. Bu makalemizde;

  • Yinelenen değerleri bulma
  • Yinelenen değerleri kaldırma
  • Benzersiz değerleri filtreleme
  • Yenilenen kayıtların sayısı konularını anlatacağız.

Yinelenen Değerleri Bulma

Excel’de yinelenen değerleri bulup vurgulamak için en hızlı ve kolay yöntem koşullu biçimlendirmeyi kullanmaktır.

excelde-yinelenenleri-bulma-ve-kaldirma
Resim 1

Yinelenen değerleri vurgulamak istediğiniz Excel çalışma kitabınız açın.

excelde-yinelenenleri-bulma-ve-kaldirma
Resim 2

Ardından yinelenen değerleri bulmak istediğiniz alanı seçin. Daha sonra Giriş sekmesinde Stiller bölümünde Koşullu Biçimlendirme özelliğine tıklayın. Burada açılan listeden Hücreleri Vurgulama Kurulları altında Yinelenen Değerler seçeneğini işaretleyin.

excelde-yinelenenleri-bulma-ve-kaldirma
Resim 3

Resim 3’te gördüğünüz gibi yinelenen değerler kırmızı renkte vurgulandı. İsterseniz Yinelenen Değerler iletişim kutusunu onaylamadan önce “içeren değerler” kutusundaki oka tıklayıp hücre rengini farklı bir renk yapabilirsiniz.

Yinelenen Değerleri Kaldırma

Yukarıda anlattığımız gibi yinelenen değerleri kontrol ettikten sonra silebilirsiniz. Ayrıca yinelenen değerleri kontrol etmeden de silebilirsiniz. Yinelenen değerleri silmek için;

excelde-yinelenenleri-bulma-ve-kaldirma
Resim 4

Excel çalışma kitabınızı açın.

excelde-yinelenenleri-bulma-ve-kaldirma
Resim 5

Ardından Menü şeridinde Veri sekmesini tıklayın. Veri sekmesi açıldığında Veri Araçları bölümünde Yinelenenleri Kaldır seçeneğine tıklayın.

Resim 6

Yinelenenleri Kaldır iletişim kutusu açıldığında Tüm Seçimi Kaldır düğmesine tıklayın. Ardından Sütunlar altında silmek istediğiniz sütunun kutucuğunu işaretleyin. Yinelenen verileri kaldırmak için bu şekilde seçim yapmadığınız takdirde diğer sütunlarda benzer herşeyi sileceğinden veriler bozulacaktır. Aslında bu işlem tamamen çalıştığınız verilere bağlıdır. Mesela tek hücreli bir çalışmanız var ise seçim yapmadan yinelenenleri kaldır yapabilirsiniz.

Reim 7

Resim 7’de gördüğünüz gibi yinelenen değerler listemizde bulunmamaktadır.

Benzersiz Değerleri Filtreleme

Bu yöntem ilk uyguladığımız yöntemin tam tersi diyebiliriz. Fakat her ikisinin sonucunda da benzersiz kayıtlara ulaşmış oluyoruz. İlk yöntemde yinelenen kayıtları buluyorduk ve siliyorduk. Bu yöntemde ise yinelenen kayıtlar yerine benzersiz kayıtları buluyoruz.

Resim 8

Excel çalışma kitabınızı açın.

Resim 9

Ardından Menü şeridinden Veri sekmesine tıklayın. Veri sekmesi açıldığında Sırala ve Filtre Uygula bölümünde Gelişmiş seçeneğine tıklayın.

Resim 10

Gelişmiş Filtre iletişim kutusu açıldığında sırasıyla;

  1. Eylem altında bulunan Başka bir yere kopyala düğmesini işaretleyin.
  2. Liste aralığı verilerinizi içeren hücreleri içerir burası genelde otomatik gelir ama kendinizde hücreleri seçip belirleyebilirsiniz.
  3. Hedef kutusuna verilerinizi kopyalama istediğiniz hücre başvurusunu seçin. Ben örnekte K hücresine kopyalacağım için K hücresini işaretledim.
  4. En son aşamada Yalnız benzersiz kayıtlar kutucuğunu işaretleyin ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.
Resim 11

Resim 11’de gördüğünüz gibi K hücresinden itibaren benzersiz tüm verileri kopyalamış olduk.

Excel’de Yenilenen Değerlerin Sayısını Bulma

Bazı durumlarda yapılan çalışmaya bağlı Excel tablonuzda yenilenen değerlerin sayısını bulmanız gerekebilir. Fakat yenilenen değerlerin sayısını bulurken dosya boyutuna bağlı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Resim 12

Aşağıdaki kodu kendi çalışma kitabınıza göre güncellediğinizde yinelenen verilerin hangi sıklıkta yinelendiğini sayabilirsiniz.

=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(A2:A17)-TOPLA.ÇARPIM((A2:A17<>"")/EĞERSAY(A2:A17;A2:A17&""))

Yukarıdaki kodu kendi çalışma sayfanıza göre güncelleğinizde Resim 12’deki gibi yinelenen değerlerin sayısı bulabilirsiniz. Ayrıca yinelenene Yinelenen değerlerin sayısını isterseniz formül uygulamadan Pivot Table ilede bulabilirsiniz.

Formül uygulamada sorun yaşarsanız lütfen yorumlarda bize belirtin. Yinelenen değerlerin sayısını bulmada birçok formül bulunmaktadır. Çalışma tablonuzdaki farklılıklarda formülden sonuç alamayabilirsiniz. Herhangi bir sorunda bizlere yorumlarda belirttiğiniz zaman en kısa sürede sizlere yardımcı olmaya çalışağız.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*