Excel’de Yazdırma Alanı Nasıl Belirlenir?

Excel’de Yazdırma Alanı Nasıl Belirlenir?

Excel’de yazdırma alanı nasıl belirlenir? Çalışma sayfanızın tamamını yazdırmadan sadece belirlediğiniz alanı kolaylıkla yazdırabilirsiniz. Ayrıca sık yazdırdığınız bir alan var ise onu belirleyip otomatik olarak belirli alanları yazdırabilirsiniz.

Excel’de bir yazdırma alanı belirlediğinizde çalışma sayfanızı yazdırmak istediğinizde artık sadece belirlediğiniz alanı yazdırır. Ayrıca yazdırma alanını genişletmek istediğinizde yeni hücreleri ekleyebilirsiniz. Eğer çalışma sayfasının tamamını yazdırma ihtiyacı duyarsanız da yazdırma alanını kolaylıkla temizleyip sayfanın tamamını yazdırabilirsiniz.

Bazen de çalışma sayfanızı anlık olarak tamamını yazdırmak yerine belirli bir alanını yazdırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Böyle bir durumda seçili alanı sabitlemeden yazdırma seçeneklerinden de yazdırabilirsiniz.

Bu makalemizde;

  • Excel’de yazdırma alanı belirleme
  • Var olan yazdırma alanına hücre ekleme
  • Yazdırma alanını temizleme
  • Yazdırma alanı belirlemeden yazdırma seçeneklerinden belirli bir alanı yazdırma konularını anlatacağız.

Excel’de Yazdırma Alanı Belirleme

excelde-yazdirma-alani-nasil-belirlenir
Resim 1

Çalışma sayfanız açıldığında yazdırma alanı olarak tanımlamak istediğiniz hücreleri seçin. Ardından Menü şeridinde Sayfa Düzeni sekmesine tıklayın. Sayfa düzeni sekmesi açıldığında Sayfa yapısı grubunda bulunan Yazdırma Alanı düğmesine tıklayın. Daha sonra açılan menüden Yazdırma Alanı Belirle seçeneğine tıklayın.

Yazdırma alanı belirle seçeneğini tıkladıktan sonra Dosya menüsünde Yazdır seçeneğine tıklayın.

excelde-yazdirma-alani-nasil-belirlenir
Resim 2

Yazdır sayfası açıldığında sayfa önizlemede yazdırılacak alanı belirlediğiniz hücre alanları olarak görebilirsiniz. Ayrıca çalışma sayfanızı bu şekilde kaydederseniz yazdırma ayarlarınız belirlediğiniz alan olarak kalır.

Var Olan Yazdırma Alanına Hücre Ekleme

Var olan bir yazdırma alanına bitişik hücreler eklemek istiyorsanız hücreleri yeniden seçip yadırma alanı belirle seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Eğer eklemek istediğiniz hücreler var olan yazdırma alanına bitişik değilse o hücreleri eklediğinizde Excel’de yeni bir yazdırma alanı daha oluşacaktır. Bu durumda her yazdırma alanı ayrı sayfa olarak görüntülenir ve yazdırılır.

Yazdırma alanı ve eklemek istediğiniz hücreler bitişik değil ise;

excelde-yazdirma-alani-nasil-belirlenir
Resim 3

Hücreleri seçtikten sonra Yazdırma Alanı listesinde, yazdırma alanına ekle seçeneği aktif olacaktır. Yazdırma alanına ekle seçeneğini işaretledikten sonra sayfa önizlemede yeni eklediğiniz yazdırma alanını görebilirsiniz.

excelde-yazdirma-alani-nasil-belirlenir
Resim 4

Resim 4’deki gibi yeni eklenen sayfa alanını 2.sayfa olarak görebilirsiniz.

Ayrıca yazdırma alanına ekle yerine yazdırma alanını belirle seçeneğini işaretlerseniz. Eski yazdırma alan iptal olur. Bu durumda yeni seçtiğiniz alan yazdırma alanı olarak belirlenir.

Yazdırma Alanını Temizleme

Yazdırma alanını iptal etmek istediğinizde veya çok fazla yazdırma alanı var ise yazdırma alanını temizle yapabilirsiniz.

Resim 5

Çalışma sayfanızı açtıktan sonra menü şeridinde sayfa yapısı grubunda bulunan Yazdırma alanı düğmesine tıklayın. Ardından açılan listeden Yazdırma alanını temizle seçeneğine tıklayın. Sayfa içerisinde bulunan tüm yazdırma alanları temizlenecektir.

Yazdırma Alanı Belirlemeden Yazdırma Seçeneklerinden Belirli Bir Alanı Yazdırma

Excel sayfanızda belirli alanı yazdırmak istiyorsanız, bunu yazdırma seçeneklerinden de yapabilirsiniz. Bunun için;

Resim 6

Çalışma sayfanızda yazdırmak istediğiniz alanı seçin. Ardından Dosya menüsünü ve açılan sayfadan Yazdır seçeneğini tıklayın.

Resim 7

Yazdır sayfası açıldığında Ayarlar altında seçimi yazdır seçeneğini işaretlediğinizde sadece seçmiş olduğunuz hücreleri yazdırabilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*