Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GPT Bölüm Stilinde Hatası Çözümü

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GPT Bölüm Stilinde Hatası Çözümü

Windows bu diske yüklenemez seçilen disk GPT bölüm stilinde hatası çözümü . Bu makalede Windows kurulumundan çıkmadan hatayı nasıl düzeltebileceğinizi anlatacağım. Windows açık iken veya üçüncü parti yazılımlar ile nasıl düzeltebileceğinizi makalemizin sonunda paylaşacağımız linklerden ulaşabilirsiniz.

Bu hata GPT diske MBR Windows kurulmaya çalışıldığında alınmaktadır. Windows 8 veya Windows 10 kurulu diske Windows 7 kurulmaya çalışıldığında bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca disk daha önceden GPT olarak bölümlendirildiyse UEFI desteği olmayan kurulumlarda aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz.

Burada yapılması gereken GPT diskin MBR diske dönüştürülmesidir. Fakat bu işlemi yaparken şunu unutmamalısınız MBR bölümlemelerde bazı sınırlamalar vardır. Bunları daha önceki makalelerimizde detaylı bir şekilde anlatmıştık.

Diskinizi MBR olarak bölümlediğinizde en fazla dört birincil bölüm oluşturabilirsiniz. Ayrıca diskiniz 2 TB büyük ise daha fazlasını görmeyecektir. MBR bölümleme 2 TB alana kadar desteklemektedir. GPT UEFI sisteminin bir parçası olduğundan işletim sistemi önyüklemesi MBR disklere göre daha hızlı açılmaktadır.

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GPT Bölüm Stilinde Hatası Çözüm Yöntemleri

Çözüm 1

Disk bölüm stilini değiştirmeden kurulum yapabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınızı eski BIOS yerine UEFI uyumluluk modunda yeniden başlatıp deneyebilirsiniz. GPT UEFI sisteminin bir parçasıdır ve BIOS ayarlarınızı buna göre yaparsanız bölüm sitilini değiştirmeden kurulum yapabilirsiniz.

BIOS ayalarınızı sadece UEFI veya hem klasik BIOS hem de UEFI olarak ayarladığınızda bölüm değiştirmeden kurulumunuzu yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken başka bir konuda kurulum medyanızın UEFI’li olması gerekmektedir.

Bilgisayarınızın BIOS ekranına daha önce giriş yapmadıysanız, buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çözüm 2

ÖNEMLİ : Bu işlemi yaparken kuracağınız hard disk bir kaç bölüme ayrılmış ise hepsini sil yaptıktan sonra yeni düğmesi aktif olacaktır. Aynı disk üzerinde sadece bir bölümü silmeniz yeterli olmayacaktır. Diski sil yapmanız gerektiği için bu yöntemde tüm veriler silinecektir. Diskinizi silmeden yedeğinizi almayı unutmayınız. Aksi takdirde veri kaybı yaşayabilirsiniz.

windows-bu-diske-yuklenemez-secilen-disk-gpt-bolum-stilinde-hatasi-cozumu

MBR kurulum yapmak istediğiniz diski Windows kurulum ekranında iken Sil düğmesine tıklayıp silin. Ardından Yeni düğmesine tıklayıp MBR olarak oluşturabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kurulumu UEFI tabanlı Windows medyası ile yapılmamasıdır. Yoksa otomatik olarak tekrar GPT olarak bölümlenecektir.

Kurulum medyanız doğru ise diskiniz MBR olacak ve kuruluma geçebileceksiniz.

Çözüm 3

Önemli: Bu yöntemde disk içerisindeki bilgileri silmektedir. Disk içerisinde verileriniz var ise verilerinizi kaybetmemek için daha önceden yedek almayı unutmayınız.

windows-bu-diske-yuklenemez-secilen-disk-gpt-bolum-stilinde-hatasi-cozumu

Windows kurulumunda hatayı aldıktan sonra aynı ekranda klavyenizden aynı anda Shift + F10 tuşlarına bastığınızda Windows komut istemi açılacaktır.

Komut istemi açıldıktan sonra aşağıdaki komutları sırasıyla yazıp uygulayınız.

 1. diskpart yazıp enter tuşuna basın.
 2. list disk yazıp enter tuşuna basın.
 3. Disk listesinde hangi diski GPT yapmak istiyorsanız onu seçmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimde ben 1 numaralı diski dönüştürmek istiyorum. Bunun için komut satırına “select disk 1” yazıyorum.
 4. clean yazıp enter tuşuna basın. Bu komut disk içerisindeki verileri sileceğinden verileriniz var ise daha önceden yedek almayı unutmayınız.
 5. convert mbr yazıp enter tuşuna basın.

Yukarıdaki komutları sırasıyla uyguladığınızda komut satırında “DiskPart successfully converted the selected disk to MBR format” uyarısı almalısınız.

Ayrıca bu hatayı Windows açık iken veya üçüncü parti yazılımlar ile hatta veri kaybı yaşamadan düzeltebilirsiniz. Veri kaybı yaşamadan disklerinizin bölümleri değiştirmek için aşağıdaki makalelerimizi incelebilirsiniz.

İlgili makaleler;

 1. MBR Nedir?
 2. GPT Nedir?
 3. Bilgisayardaki Disk MBR’mi GPT’mi Öğrenme
 4. MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir
 5. Veri Kaybı Olmadan MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir
 6. Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir. Hatası çözümü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*