Windows Yalnızca GPT Disklerine Yüklenebilir Hatası Çözümü

Windows Yalnızca GPT Disklerine Yüklenebilir Hatası Çözümü

Windows Yalnızca GPT Disklerine Yüklenebilir Hatası Çözümü. Bu hatayı Windows kurulumunda düzeltebileceğiniz gibi Windows açık iken veya üçüncü parti yazılımlar ile de düzeltebilirsiniz. Bu makalede Windows kurulumundan çıkmadan hatayı nasıl düzeltebileceğinizi anlatacağım. Windows açık iken veya üçüncü parti yazılımlar ile nasıl düzeltebileceğinizi makalemizin sonunda paylaşacağımız linklerden ulaşabilirsiniz.

Özellikle Windows 8 veya Windows 10 kurulumu esnasında MBR disklerde bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Windows kurulum cd’si veya USB’si UEFI tabanlı olduğu durumlarda hard disk MBR ise yukarıdaki hata ile karşılaşmanız doğaldır. Daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi MBR diske UEFI kurulumu yapılamamakta. Bunun nedeni MBR bölümleme stili klasik BIOS desteklediği içindir. MBR disklere UEFI kurulum yapılamaya çalışıldığında aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşılmaktadır.

Bu hatayı düzeltmek için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Çözüm 1

Disk bölüm stilini değiştirmeden kurulum yapabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

MBR eski BIOS, GPT ise UEFI’nin bir parçası olduğundan diskinizde herhangi bir değişiklik yapmadan kuruluma devam edebilirsiniz. Anakartınızın BIOS ayarlarını klasik BIOS uyumluluk moduna alarak kurulumu yeniden deneyebilirsiniz.

windows-yalnizca-gpt-disklerine-yuklenebilir-hatasi-cozumu

Bilgisayarınızın Boot ayarlarını “Enable both uefi and legacy” seçtiğinizde hem UEFI hemde klasik BIOS modunu aktif etmiş olursunuz. Anakart ayarlarını bu şekilde yapıp kurulumu tekrar deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızın BIOS ekranına daha önce giriş yapmadıysanız, buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çözüm 2

ÖNEMLİ : Bu işlemi yaparken kuracağınız hard disk bir kaç bölüme ayrılmış ise hepsini sil yaptıktan sonra yeni düğmesi aktif olduğunu görebilirsiniz. Aynı disk üzerinde sadece bir bölümü silmeniz yeterli olmayacaktır. Diski sil yapmanız gerektiği için bu yöntemde tüm veriler silinecektir. Diskinizi silmeden yedeğinizi almayı unutmayınız.

windows-bu-diske-yuklenemez-secilen-disk-gpt-bolum-stilinde-hatasi-cozumu

Hatayı aldığınız Windows kurulumu esnasında disk “Sil” yaptıktan sonra Yeni düğmesi aktif olacaktır. Sildiğiniz disk yeniden oluşturduğunuzda GPT olarak bölümlenecektir. Burada dikkat edilmesi gereken kurulum USB’nin UEFI tabanlı olmasıdır. GPT UEFI’nin bir parçası olduğundan diski yeniden oluştururken otomatik olarak GPT olarak bölümlendirmektedir.

Çözüm 3

Önemli: Bu yöntemde disk içerisindeki bilgileri silmektedir. Disk içerisinde verileriniz var ise verilerinizi kaybetmemek için daha önceden yedek almayı unutmayınız.

windows-yalnizca-gpt-disklerine-yuklenebilir-hatasi-cozumu

Windows kurulum esnasında hata mesajını kapattıktan sonra klavyenizden aynı anda Shift + F10 tuşlarına basın. Kurulum ekranında Windows komut istemi uygulaması açılacaktır.

Komut istemine aşağıdaki komutları sırasıyla yazalım.

 1. diskpart yazıp enter tuşuna basın.
 2. list disk yazıp enter tuşuna basın.
 3. Disk listesinde hangi diski GPT yapmak istiyorsanız onu seçmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimde ben 1 numaralı diski dönüştürmek istiyorum. Bunun için komut satırına “select disk 1” yazıyorum.
 4. clean yazıp enter tuşuna basın. Bu komut disk içerisindeki verileri sileceğinden verileriniz var ise daha önceden yedek almayı unutmayınız.
 5. convert gpt yazıp enter tuşuna basın.

Yukarıdaki komutları sırasıyla uyguladığınızda komut satırında “DiskPart successfully converted the selected disk to GPT format” uyarısı almalısınız.

Bu işlem ile Windows kurulum ekranında diskpart ile diski GPT yapmış oluyorsunuz. Diskinizin GPT olduğunu teyit etmek isterseniz;

Windows komut isteminden çıkmadan tekrar list disk yazıp enter tuşuna basın. Disk listesinde GPT sütununda dönüştürdüğünüz diskinizin karşısına “*” işareti geldiğiniz görebilirsiniz.

Çözüm 2 ve 3’ten herhangi birini uyguladığınızda diskinizde veriler silineceğinden, Veri kaybı olmadan diskinizi MBR‘den GPT‘ye çevirmek için aşağıda paylaştığımız linkten çözüm bulabilirsiniz.

İlgili makaleler;

 1. MBR Nedir?
 2. GPT Nedir?
 3. Bilgisayardaki disk MBR mi GPT mi öğrenme
 4. MBR disk GPT diske nasıl çevrilir
 5. Veri Kaybı Olmadan MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir
 6. Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GPT Bölüm Stilinde Hatası Çözümü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*